کد مطلب: 50978 تعداد بازدید: ۲۱۴

استاد مدرسه علمیه الزهرا س گنبد کاووس بیان کرد:

اولین دلیل تکریم از حادثه عاشورا این است که عاشورا جزء شعائر الهی است

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۸:۱۶
«خانم سوسرایی» استاد و مبلغ حوزه گفت: اولین دلیل تکریم از حادثه عاشورا این است که عاشورا جزء شعائر الهی است و شعائر الهی باید حفظ شود.

"خانم سوسرایی" در جمع طلاب و خانواده های آنان بیان کرد: اولین دلیل تکریم از حادثه عاشورا این است که عاشورا جزء شعائر الهی است و شعائر الهی باید حفظ شود.

وی با بیان این که شناخت اسلام بدون شناخت عاشورا میسر نیست، خاطرنشان کرد: دلیل بعدی تکریم این حادثه بزرگ، افزایش محبت اهل بیت(علیهم السلام) در دل خود و کودکان مان است، چنان که رسول خدا(ص) در این باره فرمودند: «بچه هایتان را با سه چیز آموزش دهید: حب نبیّکم، حب اهل بیت، قرائت قرآن». فضیلت پذیری و درس گرفتن، روحیه ظلم ستیزی داشتن دلایل دیگر تکریم حادثه عاشوراست.

مبلغ حوزه در ادامه اشاره  ای به درس های عاشورا نمود و افزود: درست است که از حادثه عاشورا سال ها می گذرد اما درس اخلاص، شجاعت، توحید، رضا و تسلیمش هنوز وجود دارد.

سوسرایی عنوان نمود: درسی که از بطن حادثه حربن یزید ریاحی بیرون آورده می شود، درس توبه است و این که اسلام انسداد ندارد و باب مراجعه همیشه باز است. درسی که از بطن حادثه زهیر بیرون آورده می شود، این است که انسان امکان تغییر دارد، این طور نیست که هر کس همان طور که به دنیا آمده است همان طور از دنیا برود. درسی که از بطن حادثه حبیب بن مظاهر بیرون آورده می شود، درس وفاست. درسی که از بطن حادثه حضرت ابوالفضل بیرون آورده می شود، درس خیرخواهی و بصیرت است. به فرموده امام علی(ع) چه بسا انسان هایی که اولش سعادتمند بودند و آخرش شقاوتمند گشتند و چه بسا افرادی که اولش شقاوتمند بوده و در نهایت سعادتمند گشتند.

وی در انتها به شیوه های تکریم از حادثه عاشورا اشاره نموده و گفت: مواردی که می شود با آنها از حادثه عاشورا تجلیل کرد، مجلس گرفتن، رفتن به زیارت امام حسین(ع)، سجده کردن بر خاک کربلا و گریه بر امام حسین(ع)  است به طوری که  امام باقر(ع) در منا زمین وقف کرد تا برای امام حسین(ع) عزاداری کنند و مجلس بگیرند.