کد مطلب: 50602 تعداد بازدید: ۲۱۳

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جمع طلاب جدید الورود استان گلستان:

"كسانی كه به این دنیا مشغول هستند، دینشان دینِ آدامسی است"

یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۶:۰۴
«آیت الله جوادی آملی» بیان نمود: اگر کسی می خواهد دنیا را بشناسد و گرفتار آن نشود راهش نماز شب و امثال ذلك است.

«آیت الله العظمی جوادی آملی» در درس اخلاق خود که با حضور 240 تن از طلاب جدیدالورود استان گلستان در نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در شهر مقدس قم برگزار شد، ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی، به شرح نامه 68 نهج البلاغه پرداخت و اظهار داشت: حضرت امیر(ع) این نامه را برای سلمان نوشته و برای قبل از حكومت آن حضرت است که وجود مبارك حضرت در این نامه به معرفی دنیا می‌پردازد.

وی بیان نمود: «دنیا» به معنی آسمان و زمین و دریا و صحرا نیست، اینها آیات الهی‌اند. دنیا همین شئون اعتباری است كه هر یک از ما دارای عناوینی اعتباری هستیم، این «من» و «ما» می‌شود دنیا.

 این مرجع معظم تقلید افزود: آن وقت این دنیا را اهل بیت(علیهم السلام) شناختند و لذا فرمودند؛ كسانی كه به این دنیا مشغول هستند، دینشان دینِ آدامسی است! وجود مبارك سیدالشهداء(ع) فرمود اكثری مردم اسلامشان اسلامِ آدامسی است! تا در دهان اینها هست و مَزه دارد داعیه اسلام دارند، اما همین كه مزه خود را برای آنها از دست داد آن را دور می‌اندازند.

 آیت الله جوادی آملی ادامه داد: بعضی‌ها در دنیا زندگی نمی‌كنند، وجود مبارك حضرت امیر و ائمه(علیهم السلام) این‌طور بودند. اینها اصلاً در دنیا زندگی نمی‌كردند و به آن وابستگی نداشتند چرا که وجود مبارك حضرت امیر(ع) كاملاً دنیا را شناخت و آن را مطابق بیان سوره مباركه حدید به ما نیز معرفی كرد كه دنیا پنج مرحله دارد و همه‌اش بازی است؛ «اعْلَمُوا أَنَّمَا الْحَیاةُ الدُّنْیا لَعِبٌ وَ لَهْوٌ وَ زینَةٌ وَ تَفاخُرٌ بَینَكُمْ وَ تَكاثُرٌ فِی الْأَمْوالِ وَ الْأَوْلادِ».

وی در تشریح این نامه گفت: حضرت امیر(ع) در این نامه می‌فرماید؛ دنیا مانند مار سمی است! پشت مار خیلی نَرم است، اما لمس كردن همین قسمت نَرم مار كُشنده است. این می‌شود معرفی دنیا! از دنیا روی برگردان چرا که اولاً این سمّی است، ثانیاً این مَس كردن بسیار زودگذر و اندك است در نتیجه باید از آن پرهیز كرد.

این حکیم متألّه توضیح داد: حضرت بعد فرمودند؛ می‌دانید شدیدترین حالی كه باید از دنیا پرهیز كنید چه وقت است؟ آن وقتی كه خیلی به او دل بستی! چون وقتی خیلی به او دل بستی اصرار داری بیشتر با آن تماس بگیری و هر چه بیشتر با آن بیشتر تماس بگیری مسموم‌تر می‌شوی؛ كسی كه این مار سمّی در دست اوست هر اندازه با او بیشتر بازی كند مسموم‌تر می‌شود. پس در این حالت، شدیدترین حالت تقوا و پرهیزگاری را داشته باشید.

آیت الله جوادی آملی ابراز نمود: شناخت دنیا صرف تحصیل در حوزه و دانشگاه به دست نمی آید، بلکه این شناخت با نماز شب و به برکت دیگر عبادات به دست می‌آید. لذا اگر کسی می خواهد دنیا را بشناسد و گرفتار آن نشود راهش همین نماز شب و امثال ذلك است.