کد مطلب: 49498 تعداد بازدید: ۲۳۰

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد:

یک مبلغ برای موفقیت در عرصه تبلیغ باید با فرهنگ، عرفان و فلسفه غرب آشنا شود.

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۳:۱۵
«دکتر محمد حکیمی» گفت: کسانی که استعدادها و دارایی های پاک وجودی خود را در جهت لذات دنیایی هدر می دهند، مصداق خاسرین در قیامت خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری_اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران «دکتر محمد حکیمی» از اساتید موسسه آموزش عالی الزهراء(س) گرگان در جمع طلاب این موسسه بیان داشت:معنای زندگی یکی از اساسی ترین موضوعات زندگی انسان است. معنای زندگی مقدمه ای است برای بحث از سبک زندگی، به طوری که باید هدف از زندگی مشخص شود تا بتوانیم سبک و متد متناسب با آن را با توجه به هدف در پیش گیریم.

وی افزود: در روایتی از امیرمومنان علی(ع) وارد است که می فرمایند: خدا رحمت کند کسی را که "اولا بداند از کجاست ، یعنی مبدأ و اصل وجود خود را بشناسد، ثانیا بداند در کجاست و چه استعددهایی در وجودش هست و ثالثا بداند کجا می رود و به چه کیفیت باید استعدادهای وجودش را در جهت رسیدن به خدا بکار گیرد".این سه اصل (از کجا آمدن، در کجا بودن و به کجا رفتن) معنای زندگی را برای انسان مشخص می کند.

استاد دانشگاه ادامه داد: در آیات عدیده ای از قرآن کریم به مسئله زندگی و معانی آن اشاره شده است، به طوری که در سوره مبارکه ذاریات هدف از زندگی عبادت بیان شده، در سوره هود آزمایش در عمل صالح،  و در آیاتی از سوره مبارکه قمر، رسیدن به قرب خداوند معنا شده است.

حکیمی با اشاره به دیدگاه فلاسفه غرب پیرامون معنای زندگی یادآور شد: یک مبلغ برای موفقیت در عرصه تبلیغ باید با فرهنگ، عرفان و فلسفه غرب آشنا شود.

وی تصریح کرد: در سوره مبارکه "والعصر" فایده و نتیجه زندگی بیان شده است، بدین نحو که براساس این سوره از قرآن؛ کسانی که استعدادها و دارایی های پاک وجودی خود را در جهت لذات دنیایی هدر می دهند مصداق خاسرین در قیامت خواهند بود.

استاد حوزه در پایان خاطر نشان کرد: متافیزیک بحث از معنای زندگی عبارت است از وجود خدا، معاد و اعتقاد به اصالت روح که وجود این سه اصل با هم  به زندگی معنا و جهت خواهد داد.