کد مطلب: 49232 تعداد بازدید: ۱۵۶

در موسسه آموزش عالی الزهراء س گرگان بررسی شد:

"جایگاه محبت در اسلام"

یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۰:۵۰
«حجت الاسلام والمسلمین عبدالله شاهینی» بیان کرد: امروزه از مهمترین مسائلی که گریبانگیر جامعه شده است، بحث کمرنگ شدن محبت در خانواده هاست.

«حجت الاسلام والمسلمین عبدالله شاهینی» از اساتید این موسسه و نیز استاد درس خارج حوزه در جمع طلاب موسسه آموزش عالی الزهرا(س) گرگان به بحث پیرامون "عشق و محبت در اسلام" پرداخت و بیان داشت: امروزه از مهمترین مسائلی که گریبانگیر جامعه شده است، بحث کمرنگ شدن محبت در خانواده هاست. عشق و محبت اکسیر جامعه معرفی شده است، نیاز انسان به محبت به منزله اکسیژن برای حیات اوست.

وی گفت: زیربنای ساختمان خانواده و جامعه را عشق و محبت تشکیل می دهد. لذا اگر ریشه این بنا ضعیف باشد، این ساختمان دوامی نخواهد داشت و فرو می ریزد.

استاد این موسسه ادامه داد:نکته ای که حائز اهمیت است و والدین باید بدان توجه ویژه نمایند، بحث محبت به فرزندان است. فرزندان بیش از آنکه به غذا و لباس احتیاج داشته باشند، به  محبت نیاز دارند. وظیفه پدر و مادر است که فرزند خویش را از مهر و محبت خالصانه خویش بهره مند نمایند.

حجت الاسلام شاهینی یادآور شد: اسلام دین تکامل انسان هاست. هدف از خلقت موجودات، رسیدن به کمال است. رمز تکامل و موتور محرکه تکامل عشق و محبت است.

وی با اشاره به آیه 90 از سوره مبارکه هود خاطرنشان کرد: در این آیه شریفه از قرآن کریم، به بخشندگی خداوند اشاره شده است به طوری که بخشندگی اش از روی عشق و محبت به بندگان است. مراد از واژه "ودود" در آیه شریفه، دوستدار و محبی است که آثار دوستی خود را بر فرد محبوبش ظاهر می سازد و خدای متعال دوستدار بندگان است و آثار محبت خود را با عطای نعمت هایش بر آنان ظاهر می سازد.

استاد درس خارج حوزه تصریح کرد: در دین مقدس اسلام، رابطه بین امام و امت اسلامی بر پایه عشق و محبت می باشد. نمونه بزرگ این محبت در برخورد امام حسین(ع) با حـر بن یزید  ریاحی کاملاً مشهود است. سـیره نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه هـدی(علیهم السلام) در برخورد با انسان و حتی در بحث محبت به حیوانات نیز از جمله نمونه های بارزی است که در این زمینه وارد است.