کد مطلب: 49230 تعداد بازدید: ۱۸۱

به همت معاونت فرهنگی تبلیغی موسسه آموزش عالی الزهراء س گرگان برگزار شد:

سلسله جلسات "طرح صالحین"

یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۷:۱۴
«خانم زهرا علاءالدین» معاون فرهنگی موسسه آموزش عالی الزهرا(س) گرگان از برگزاری سلسله جلسات «طرح صالحین» با آغاز سال تحصیلی جدید در این موسسه خبر داد.

«خانم علاءالدین» با بیان اینکه این جلسات در راستای ارتقای سطح علمی طلاب در عرصه های معرفت دینی و تربیت اسلامیبرگزار می شود، خاطرنشان کرد: در این جلسات که هر هفته برگزار می گردد سعی بر این است تا با استفاده از اساتید صاحب نفس و اهل عمل، زمینه رشد و ارتقاء طلاب فراهم گردد.

در سلسله جلسات این طرح "خانم فرحناز رجب زاده" مشاور این موسسه با اشاره به جایگاه علماء و طلاب بیان داشت: علما و طلاب علوم دینی به عنوان جانشینان انبیای الهی وظیفه هدایت و ارشاد مردم را برعهده دارند. انجام این رسالت زمانی میسر است که خود طلاب اهل عمل باشند و با رفتار خود دیگران را راهنمایی کنند "کونوا دعاة الی الناس بغیر السنتکم". در واقع طلاب و روحانیون الگوی رفتاری جامعه هستند.

وی در ادامه سخنان خود در راستای جایگاه نماز با استناد به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) ابراز کرد: با توجه به اهمیت و فضیلت نماز در میان سایر عبادات و نیز بیان روایاتی که در این خصوص وارد است، اهمیت آن به خوبی فهمیده می شود. در کلامی از نبی مکرم اسلام (ص) وارد است که می فرمایند "اولین چیزی که از بندگان در روز محشر مورد محاسبه قرار می گیرد، نماز است. اگر قبول شود بقیه اعمال هم مورد قبول واقع می شود و اگر رد شود بقیه اعمال هم پذیرفته نخواهد شد".

رجب زاده پیرامون آداب ظاهری و باطنی نماز توضیح داد: آداب ظاهری نماز آن است که نمازگزار آن را در ظاهر رعایت کند. در آداب ظاهری و باطنی نماز رعایت شرایــط صحت، قبول و نیز شرایط کمال از ضــروریاتی است که باید بدان توجه داشت.

وی نقل کرد: امام خمینی(ره) خشوع، طمأنینه، نشاط و بهجت، مراعات رفق و مدارا با نفس و نیز توجه به عز ربوبیت و ذل عبودیت و ... را از آداب قلبی نماز می دانند.