کد مطلب: 49171 تعداد بازدید: ۲۴۵

برگزاری نشست اخلاقی در مدرسه علمیه صدیقه فاطمه ع گرگان

شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۳:۴۸
«خانم شهربانو فرشیدنیا» گفت: وقتی برای امام حسین(ع) و اهل بیت شان گریه می کنیم در واقع درس های عزت، رشادت، ایثار، شهادت، ولایت، ظلم ستیزی، کرامت و ... را در کلاس درس امام حسین(ع) با گریه می گذارنیم.

«خانم شهربانو فرشیدنیا» دانش آموخته و مبلغ علوم دینی در جمع طلاب این مدرسه با طرح این سوال که چرا ائمه معصومین(علیهم السلام) توصیه به گریه امام حسین(ع) دارند؟ گفت:گریه بر حضرت نوعی پیوند با حرکت و راه روش و هدف آن حضرت است و باعث آمادگی برای مبارزه و جهاد با فساد و سبب امیدواری و رسیدن به هدف است.

وی با اشاره به روایت «همانا برای کشته شدن حسین(ع) آتش و داغی در قلوب مومنین هست که هیچ وقت سرد نمی شود» ادامه داد: رابطه مستقیمی بین ایمان، اشک و هدایت وجود دارد. هرچه ایمان بالاتر باشد، سوز و آه بیشتر است و اثر آه بیشتر، اشک بیشتر است و با اشک زیاد، هدایت نزدیکتر می شود.

مبلغ حوزه با اشاره با کارکرد و تاثیر اجتماعی گریه بر امام حسین(ع) تصریح کرد: امام خمینی(ره) می فرمایند؛ «این گریه آدم ساز است و ما یک ملتی هستیم که با همین گریه ها یک قدرت دو هزار و پانصد ساله را ازبین بردیم». امام حسین(ع) «قتیل العبرات؛ کشته عبرت و اشک هست». یعنی وقتی برای امام حسین(ع) و اهل بیت شان گریه می کنیم در واقع درس های عزت، رشادت، ایثار، شهادت، ولایت، ظلم ستیزی، کرامت و ... را در کلاس درس امام حسین(ع) با گریه می گذارنیم.

فرشیدنیا با بیان این که چرا بعضی مواقع در مقابل امورات و مناسبت ها و شهادات اشک نداریم؟ افزود: علت خشکی چشم قساوت قلب است و قساوت قلب ناشی از کثرت گناه می باشد. نگاه به نامحرم و صحنه های گناه از گناهان اختصاصی چشم  است که با القائات و اشتغالات ذهنی تحت تاثیر تصاویر، شخص نمی تواند درک صحیح و موثری از فضای معنوی جلسات مذهبی داشته باشد.