کد مطلب: 49115 تعداد بازدید: ۱۵۲

امام جمعه بندرترکمن:

تسلیم محض در برابر خدا شدن به انسان کمک می کند به مقام توکلت علی الله شدن برسد

پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰:۵۶
«حجت الاسلام والمسلمین محمد صالح منصوری» بیان کرد: توکل، تضمین الهی است برای کسی که همیشه حامی و پشتیبان حق است.

«حجت الاسلام والمسلمین محمد صالح منصوری» در جمع کارکنان، اساتید و طلاب مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) شهرستان بندرترکمن بیان کرد: انسان بایستی در زندگی خود به آنچه مقتضای حق است، عمل کند و در این راه به خدا اعتماد داشته باشد که خداوند حامی و پشتیبان کسانی است که حامی و پشتیبان حق باشند. در همه کارهای خود توکل بر خدا داشته باشیم، که واقعیت و حقیقت این امر داشتن اعتماد بر خداوند است.

وی با بیان این که توکل، تضمین الهی است برای کسی که همیشه حامی و پشتیبان حق است، عنوان کرد: توکل دارای مراتب و درجاتی می باشد که مرتبه  اول آن توکل لفظی است. یعنی کلمه توکل را فقط بر زبانش جاری سازد، بدون این که به آن اعتقاد و ایمان داشته باشد و تاثیری در زندگی اش بگذارد. دوم توکل عقیده؛ یعنی این امر درصورت ایمان به خدا حاصل می شود. سوم توکل در عمل است؛ در این مرحله، نور ایمان سراسر وجودش را فرا می گیرد و حضرت حق را با چشم دل می بیند.

امام جمعه بندرترکمن در ادامه با اشاره به درجات توکل خاطرنشان کرد: اگر آدمی به مقام "توکلت علی الله" برسد، گفتار و رفتارش معنوی و خدایی می شود. تسلیم  محض در برابر خدا شدن به انسان کمک می کند به این مقام برسد، اما شرط آن پذیرش تمام دستورات خداوند است.

حجت الاسلام منصوری ضمن تأکید بر توکل بر امور زندگی اذعان داشت: توکل بر خداوند، برنامه همیشگی زندگی یک انسان با ایمان است. کسی که توکلش زیاد باشد یعنی به خدا ایمان دارد و می داند چیزی را که پرودگارش برایش مقدر کرده، به صلاح اوست و خداوند مصلحت را این گونه می بیند. همانند حضرت ابراهیم(ع) که به واسطه توکل بر پروردگارش وارد آتش شد و شعله های آتش بر او گلستان گشت. لذا وظیفه اصلی مومنان خصوصاٌ سربازان امام زمان(عج) اصلاح کردن جامعه است که بدون توکل بر خداوند بی نتیجه خواهد بود.