کد مطلب: 48834 تعداد بازدید: ۱۸۶

معاون فرهنگی موسسه آموزش عالی الزهراء س گرگان ابراز کرد:

مهم‏ترین وظیفه عالم‏، عمل براساس علمی است که می آموزد

دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۹:۳۲
«خانم زهرا علاءالدین» بیان کرد: در مسیر تحصیل علم، مزین شدن به تقوا و توجه به رضایت خدا در همه امور شرط است.

نشست معاونین موسسه آموزش عالی الزهراء(س) گرگان با طلاب این موسسه در راستای  بیان فعالیت ها  و نیز همفکری و تصمیم‌گیری در خصوص برنامه‌های پیش روی این معاونت ها برگزار شد.

در ابتدای این نشست «خانم زهرا علاءالدین» معاون فرهنگی این موسسه با استناد به آیه 125 از سوره مبارکه انعام بیان داشت: حوزه های علمیه و طلاب علوم دینی از جایگاه بسیار والایی برخوردارند به طوری که مشمول این آیه از سوره مبارکه انعام قرار می گیرند که "آن کس را که خدا بخواهد هدایت کند، سینه اش را برای ( پذیرش) اسلام، گشاده         می سازد...".

وی   افزود: به تعبیر روایت وارده از معصوم(ع) "علم، نوری است که خدا آن‌ را در دل هرکـس می‌‌ خواهد می اندازد". البته در اینجا مراد از علم، علمی است که سودمند بوده و انسان را به کمال برساند. علوم دینی نیز مصداق این روایت قرار می گیرد که همچون نوری موجب سعادت و کمال انسان خواهد شد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که کسب قابلیت و لیاقت برای دریافت نور علم برعهده خود انسان است که بتواند این لیاقت را بدست آورد.

معاون فرهنگی این موسسه ادامه داد: علم نافع علمی است که همراه با عمل باشد و بتواند موجب رشد انسان و دیگران گردد. لذا مهم‏ترین وظیفه عالم‏، عمل  براساس علمی است که می آموزد.

علاءالدین خاطرنشان کرد: اگر علم ما در مسیر درست هدایت نشود، به تعبیر روایات عدیده " نور علم برخی از عالمان موجب ورود دیگران به بهشت می شود حال آنکه خودشان در گمراهی باقی می مانند".

وی گفت: در مسیر تحصیل علم، مزین شدن به  تقوا و توجه به رضایت خدا در همه امور شرط است. به طوری که از شرایط حصول علم ؛ کنترل نفس، دائم الذکر بودن و... می باشد. در این صورت است که مصداق "من یشاء" در روایت "العلم نورٌ یقذفه الله من عباده من یشاء" قرار خواهد گرفت و در جایگاه انبیاء "العلماء ورثة الانبیاء"قرار می گیرد.

معاون فرهنگی این موسسه یادآور شد: رسیدن به جایگاه انبیا و اولیای الهی(علیهم السلام) به قال نیست بلکه نیاز به حال دارد. یکی از بارزترین راه برای رسیدن به این مقام، انس با قرآن است.

علاءالدین در پایان به بیان فعالیت های فرهنگی تبلیغی این معاونت پرداخت و مطالباتی را از طلاب خواهان شد. همچنین در ادامه، هریک از معاونین پژوهش و آموزش نیز به بیان ضوابط و آیین نامه های داخلی خود پرداختند.