کد مطلب: 48531 تعداد بازدید: ۲۱۴

مدیر نظارت و ساماندهی حوزه علمیه خواهران استان گلستان:

از جمله شیوه های تبلیغی، روش احترام و تکریم شخصیت است

چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶:۵۰
«خانم سیده نفیسه حسینی واعظ» از مهم ترین شیوه های تبلیغی را روش احترام و تکریم شخصیت بیان نمود و این روش را پشتوانه ای برای سلامت روان بشر لازم دانست.

«خانم سیده نفیسه حسینی واعظ» در نشست معرفتی  با عنوان "سیره تبلیغی امام حسین(ع)" که در جمع طلاب موسسه آموزش عالی الزهرا(س) گرگان برگزار شد، بیان داشت: شناختن شیوه‏هاى تبلیغ و به كارگیرى ابزارهاى مفید و لازم براى یك مبلغ امرى ضرورى و اجتناب‏ ناپذیر است. برای رسیدن به این امر، آگاهی از سیره تبلیغی امام حسین(ع) برای جذب مردم به سمت اسلام و آگاهی بخشیدن به آنان بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: شناخت افراد و ظرفیت آنان در جهت هدایت و آگاهی بخشیدن بسیار مهم است. خداوند در آیات قرآن و روایات عدیده به این نکته اشاره نمود که برای ارشاد و هدایت مردم سخنان استوار و به جا، سپس اندرز نیکو و زیبا و همچنین تشویق و ترغیب افراد در این میان لازم است.

مدیر نظارت و ساماندهی حوزه علمیه خواهران گلستان ادامه داد: از جمله شیوه هایی که اباعبدالله(ع) در مسیر تبلیغ به کار می بردند، روش احترام و تکریم شخصیت است. این شیوه در حقیقت پشتوانه سلامت روان بشر و از مهم ترین عوامل رشد شخصیت اوست. سیره عملی پیامبر اسلام(ص) و ائمه معصومین(علیهم السلام) گویای توجه و احترام به شخصیت مردم است.

حسینی واعظ یادآور شد: احترام و شخصیت بخشیدن به انسان از اصولی است که در فرآیند تربیت نیز باید رعایت شود. اگر انسان در درون خود احساس شخصیت و عزت نماید، از گناه و انحراف مصون خواهد ماند. احساس بی شخصیتی انسان را مستعد گرایش به انحرافات و کج رفتاری خواهد کرد.

وی گفت: از دیگر روش هایی که امام حسین(ع) در روز عاشورا برای هدایت مردم استفاده کرد، روش بیان مسئولیت است. مسئولیت در مقابل آنچه شریعت اسلام بر دوش انسان نهاده است. شناخت مسئولیت در مقابل شبهات و تحریفاتی که وجود دارد. شناخت سیره عملی ائمه معصومین(علیهم السلام) در مقابله با دشمنان و کج روی ها نیز در این امر بسیار حائز اهمیت است.

استاد مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان خاطر نشان کرد: از دیگر روش های تبلیغ با تاسی از امام حسین(ع)؛ یادآوری نعمت می باشد. یادآوری نعمت باعث خواهد شد نعمت دهنده در نزد انسان محبوب جلوه نماید و نیز موجب امیدواری انسان می شود. این یادآوری شکرگزاری در مقابل نعمت ها را به دنبال دارد.

حسینی واعظ در پایان بر اهمیت شناخت درست از واقعه عاشورا و مطالعه  کتب معتبر در این خصوص تاکید نمود.