کد مطلب: 47134 تعداد بازدید: ۱۸۳

مدیر نظارت و ساماندهی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان:

انس با خدا و متصف شدن به صفات و کمالات؛ فایده و اثر عبادت

یکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۴:۲۸
«خانم سیده نفیسه حسینی واعظ» گفت: دعای عرفه مبتنی بر مسائل توحیدی است. تا وقتی توحید عبادی در وجود انسان پیاده نشود، نمی توان به مغز عبادت و بندگی رسید.

«خانم سیده نفیسه حسینی واعظ» در مراسم دعای عرفه که با حضور جمع کثیری از طلاب و بانوان شهرستان گرگان در موسسه آموزش عالی الزهرا(س) گرگان برگزار شد، بیان داشت: از دیدگاه قرآن کریم هدف نهایی انسان در زندگی قرب الی الله یا همان خدایی شدن از طریق عبادت توحیدی است. فایده و اثر عبادت نیز انس با خدا و متصف شدن به صفات و کمالات اوست. از آیات و روایات استفاده می شود که دعا کردن نیز نه تنها عبادت است بلکه از برترین عبادت ها به شمار می رود.

وی افزود:از مهمترین دعاها، دعای عرفه است، این دعا مبتنی بر مسائل توحیدی است. تا وقتی توحید عبادی در وجود انسان پیاده نشود، نمی توان به مغز عبادت و بندگی دست یافت. البته این مهم جز با شناخت و معرفت نسبت به خداوند ممکن و میسر  نخواهد بود.

مدیر نظارت و ساماندهی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان  ادامه داد: پیامبر مکرم اسلام (ص) دعا را مغز عبادت معرفی می کند. در سوره مبارکه فرقان "منزلت انسان در نزد خداوند منوط به دعا و عبادت کردن است". با دقت در دعاهای وارده از ائمه معصومین(علیهم السلام) از جمله دعای عرفه، به خوبی آداب و حقیقت خواستن از درگاه الهی فهمیده می شود.

حسینی واعظ در پایان یادآور شد: خواندن دعای عرفه فقط مختص به روز عرفه نیست بلکه برای خداشناسی دقت در مضامین این دعا بسیار حائز اهمیت است.