کد مطلب: 46487 تعداد بازدید: ۱۷۴

به معرفت خود نسبت به ائمه علیهم السلام توسعة بیشتری دهید

سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰:۵۶
کارشناس مذهبی گفت: باید تلاش کرد به معرفت خود نسبت به ائمه(علیهم السلام) توسعة بیشتری دهیم و هیچ گاه از جهاد، علم آموزى و کسب معرفت، خستگى به خود راه ندهیم.

 «زهرا علمشاهی» کارشناس مذهبی در جمع طلاب و کارکنان موسسه آموزش عالی الزهراء(س) گرگان به بحث پیرامون سیره عملی حضرت ثامن الحجج(ع) پرداخت و بیان داشت: معرفت و شناخت، منشأ پیدایش محبت و عشق است و شناخت درست، محبت را بدنبال خواهد داشت که به همراه این محبت، اطاعت ایجاد می شود. لذا باید تلاش کرد به معرفت خود نسبت به ائمه(علیهم السلام) توسعة بیشتری دهیم و هیچ گاه از جهاد، علم آموزى و کسب معرفت، خستگى به خود راه ندهیم.

وی در پاسخ به این سوال که فلسفه زیارت ائمه(علیهم السلام) چیست و زائر حقیقی کیست، افزود: یکی از دستورات اکید در اسلام، زیارت قبور ائمه اطهار(علیهم السلام) است که برای آن ثواب عظیمی بیان شده است، زیرا حقیقت زیارت، دیدار مشتاقانه محبوب است. در زیارت، ارتباطی قلبی بین زائر و صاحب قبر ایجاد می‌شود که این ارتباط هر چه محکم‌تر باشد، اجر و پاداش و نتیجه آن زیارت عالی‌تر و پاک‌تر است که البته این مهم نیز در پرتو شناخت درست ایجاد خواهد شد.

کارشناس مذهبی ادامه داد: مراقبت، تغییر و تحول در  اعمال و نیز دوری از غفلت برای زیارت ائمه(علیهم السلام) لازم است تا انسان بتواند در زمره زائرین واقعی قرار گیرد.

علمشاهی خاطر نشان کرد: برای شناخت امام رضا(ع) با توجه و تامل در سیره یاران واقعی آن حضرت، می توان به شناخت خود حضرت دست یافت. یکی از ویژگی های اخلاقی امام رضا(ع)؛ هم نشینی با فقرا و خدمتکاران ، خوش رویی، دست گیری از مستمندان، صبر در برابر مصائب و مشکلات، جفانکردن در سخن گفتن و گوشه گیری از دنیا و ساده زیستی بود.

وی خطاب به طلاب حاضر در مراسم گفت: شما گنج های بزرگ و دارای ارزش زیاد هستید که باید بیشتر در جمع مردم حضور پیدا نموده و معاشرت با آنان را گسترش دهید و به ارشاد و راهنمایی آنان بپردازید.