کد مطلب: 45703 تعداد بازدید: ۲۶۱

کمال انساني؛ عامل اسوه و نمونه بودن حضرت فاطمه س

یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۶:۵۲
به مناسبت هفته عفاف و حجاب اردویی در مکان قرن آباد با حضور مدیر، کادر، بانوان سطح شهر و طلاب مدرسه علمیه صدیقه طاهره انبارالوم(س) برگزار گردید.

«حجت الاسلام والمسلمین سهرابی» مسئول اداره اوقاف شهرستان گرگان در جمع این بانوان گفت: حفظ چشم، گوش، قلب و تمامی اعضا و جوارح از هرگونه خطا و گناه عفاف است که حاصل این عفت و حجاب درونی، پوشش ظاهری است؛ به تعبیری حجاب میوه عفاف است و عفاف ریشه حجاب.

مسئول اداره اوقاف افزود: گفتنی است شرم، حیا و اشتیاق به عفاف و پاکدامنی، یک تدبیر نهفته در خلقت و فطرت زن است که او را وادار می سازد به طور ناخودآگاه، خود را از چشم نامحرم بپوشاند. به عبارت دیگر، گرایش زن به حفظ عفّت خویش، از احساس فطری و الهام غریزی وی نشأت می گیرد.

وی در پایان سخنانش گفت: حضرت زهرای اطهر(س) بانوی بزرگواری که مظهر کمالات الهی و برترین اسوه انسان ها به ویژه زنان هستند، از نظر عفاف و حجاب الگوی بی نظیری هستند. با دقت در سیره زندگانی آن حضرت، به اوج و عظمت ایشان می توان پی برد.

در ادامه، خانم زینب قانعی زارع مدیر این مدرسه طی سخنانی با مطرح کردن این سؤال که آيا حضرت زهرا(س) الگوي زنان است يا الگوي انسان؟ و آيا سيره ايشان قابليت پيروي براي همه انسانها را دارد و يا مختص زنان مي‌باشد؟ ، پاسخ داد: واضح است که حضرت زهرا (س) الگوي کاملي براي همه انسانهاست و همه بشريت مي‌توانند با تأسي از سيره ايشان راه نجات و سعادت خود را طي نمايند.

وی گفت: بين زن نمونه بودن و نمونه ی زن بودن تفاوت است؛ نمونه ی زن بودن يعني زني که سيره و روش او را همگان قادرند در زندگي اتخاذ و اعمال نمايند و براساس سيره و سلوک او مسير زندگي خويش را بپيمايند و زن نمونه يعني زني که ميان زنان نمونه و الگوست.

مدیر مدرسه در پایان سخنانش گفت: کرامت ها و فضيلت ها مختص مردان نيست. چنانچه زنان جوهري داشته باشند، مسير تعالي و بالندگي معنوي براي آنان هموار است.اگر حضرت علي(ع) با وجود مرد بودن الگو و نمونه انسان کامل و ايده آل است، زهراي مرضيه (س) نيز با وجود زن بودن، الگوي ايده آل انسان کامل است. آنچه فاطمه(س) را اسوه و نمونه ساخته،کمال انساني اوست و بدين خاطر متعلق به عالم انسانيت است. ارزش هاي انساني اختصاص به زن يا مرد ندارد و به تبع آن اسوه هاي انساني نيز همين گونه اند. فاطمه(س) چنان که اسوه زنان است اسوه مردان نيزهست. (همانند پيامبران و امامان دیگر).