کد مطلب: 45467 تعداد بازدید: ۲۶۸

مدرس حوزه بیان کرد:

ترویج فرهنگ حجاب؛ از جمله وظایف حوزه های علمیه خواهران

یکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۴:۳۶
«خانم اسدی» گفت: حجاب یک سیستم فکری است، کسی که حجاب را انتخاب می کند در واقع به حفظ اجتماع و سالم نگه داشتن آن کمک می کند.

«خانم کوثر عرب اسدی» طلبه، مبلغ و مدرس کارگاه حجاب با بیان این که حجاب صرفا یک اعتقاد شخصی نیست بلکه امری کاملا اجتماعی است، توضیح داد: حجاب یک سیستم فکری است، کسی که حجاب را انتخاب می کند در واقع به حفظ اجتماع و سالم نگه داشتن آن کمک می کند.

وی ضمن برشمردن آثار بدحجابی در جامعه از جمله تنزل جایگاه زن، افزود: اینکه زن رایگان و بی دردسر زیبایی خود را در اختیار نه یک مرد بلکه هزاران مرد قرار دهد، ارزش، اعتبار و جایگاه خود را از دست می دهد.

استاد حوزه خاطرنشان کرد: رعایت حجاب باعث ایجاد امنیت روانی در جامعه می شود. این امنیت روانی، برای هر دو قشر مرد و زن قابل تعریف است. اگر در جامعه ای زنان با حجاب و پوشش کامل حاضر شوند، مردان نیز در غیاب همسرشان از لحاظ روحی در تنش و نگرانی نیستند و اطمینان خاطر نسبت به آنان دارند. چون یکی از ویژگی های مرد، غیرتی است که در وجود او نهادینه شده است از سوی دیگر زنان هم در امنیت روانی به سر می برند چون می دانند کسی نمی خواهد با حراج کردن زیبایی اش نگاه همسرشان یا پسرشان را برباید.

اسدی یکی از دلایل بدحجابی زنان را میل آنان به زیبایی و تحسین شدن دانست و تشریح کرد: کسانی که این میل باطنی خود را جهت نداده اند، می خواهند با نمایان کردن زیبایی های خود در انظار عموم به این نیاز پاسخ بگویند. در صورتی که طبق نظر دین اسلام، زنان فقط می توانند برای همسر خود زیبایی هایشان را به نمایش بگذارند و در جمع بانوان و محارم خود را آراسته کنند تا مورد تحسین واقع شوند.

 وی همچنین به نقش حوزه های علمیه خواهران در زمینه حجاب و عفاف پرداخت و یکی از رسالات حوزه های علمیه خواهران را ترویج فرهنگ حجاب دانست. طلاب باید با میزان حجاب خود الگویی برای سایر افراد جامعه باشند تا میزان حجاب را بشناسند و بدانند حجاب مانعی برای زندگی اجتماعی نیست.

مدرس حوزه در پایان در راستای فرهنگ سازی حجاب و عفاف پیشنهاد نمود: باید کار را از مدارس ابتدایی شروع کنیم ،همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. وقتی با دختران جوان از سن تکلیف همراه باشی و حجاب و زیبایی های آن را به او نشان بدهی و این همراهی را نیمه کاره رها نکنی و همواره او را حمایت کنی و هر کجا رسانه های بیگانه خواستند با تهاجم فرهنگی حجاب را زیر سوال ببرند، کنارش و پاسخگوی شبهاتش باشی. او خود می تواند عده زیادی را در این مسیر، همراه خود کند.

 به نظر من ساعت هایی برای توضیح و تببین حجاب باید در مدارس و دبیرستان ها وجود داشته باشد تا در محیطی دوستانه آنان را راهنمایی کنیم نه به شکل درس و امتحان و به اجبار بخواهیم با حجاب آشتی بدهیم. بهترین راه ترویج حجاب، حفظ حجاب توسط افرادی است که طرفدار رعایت حجاب هستند.