کد مطلب: 45450 تعداد بازدید: ۲۸۵

مصاحبه با معاون فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا س آزادشهر پیرامون حجاب و عفاف

یکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۱:۳۳
به مناسبت هفته حجاب و عفاف مصاحبه ای با خانم ندا نوری قره تکن معاون فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا(س) آزادشهر انجام شده است که به شرح ذیل می باشد:

به نظر شما حجاب چه تأثیری در امنیت روانی جامعه دارد؟

حجاب در امنیت روانی جامعه تأثیر بسزایی دارد چرا که زن در سنگر حجاب و عفاف خود، نه تنها از تیر نگاه های زهرآلود و سخنان آزار دهنده در امان خواهد بود بلکه امنیت و آرامش درونی خود و اجتماع خویش را برقرار خواهد ساخت. در جوامعی که حجاب را رعایت نمی کنند و جذابیت جنسی در معرض دید عموم قرار می گیرد سلامت جنسی جامعه و در نتیجه سلامت فرد فرد اعضای جامعه به خطر می افتد.

از جمله آثار مخربی که بد حجابی در فرد و جامعه دارد؛ بالا رفتن توقعات مردان نسبت به همسران خود، افزایش بی بی بند و باری در خانواده و جامعه، افزایش آمار طلاق، از بین رفتن کانون خانواده ها، همچنین با فروپاشی خانواده ها بروز بیماری های روانی، عصبی و افسردگی، ودر نتیجه روآوردن به سمت اعتیاد خواهد بود.

آیا حجاب و عفاف زن با حضور سازنده زن در جامعه در تعارض است؟

حجاب هیچ گونه تعارضی با حضور و فعالیت زن در جامعه ندارد و محدودیتی برای زن ایجاد نمی کند و خوشبختانه در جامعه اسلامی ما، زنان هم می توانند در میدان سیاست و فعالیت های سیاسی و اجتماعی و جهادی و کمک به مردم و انقلاب و حضور در میدان های گوناگون ورزشی، علمی و هنری و ... با حفظ متانت و وقار و حجاب اسلامی شخصیت و هویت اسلامی و انسانی خودشان را  نشان دهند.

بهترین راه ترویج حجاب چیست؟

بهترین راه برای ترویج حجاب و عفاف در جامعه فرهنگ سازی و تبیین جایگاه حجاب می باشد. تبیین جایگاه و اهمیت و ارزش حجاب و عفاف در خانواده ها و بیان امنیت روانی و اجتماعی و مصونیت از خطرات با حفظ حجاب، از راه های ترویج حجاب می باشد. چرا که خانواده اولین و اصلی ترین نهادی است که تربیت و رشد اولیه فرزندان در آنجا آغاز می شود و می تواند تأثیر مهمی در رعایت حجاب و عفت فرزندان داشته باشد .

بعد از خانواده مدرسه و محل تحصیل فرزندان وهمچنین مربیان آنها می توانند نقش بسزایی در آموزش ونهادینه کردن حجاب و عفاف در بین فرزندان داشته باشند.

چه راهکارهایی را برای فرهنگ سازی حجاب و عفاف در جامعه پیشنهاد می کنید؟

یکی از نهادهای بسیار مهم و تاثیرگذار در فرهنگ سازی حجاب و عفاف، رسانه ها به خصوص صدا و سیما می باشد.با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان بیشترین زمان و وقت خود را برای دیدن فیلم ها و برنامه های تلویزیون می گذارند، صداوسیما می تواند با ساخت فیلم ها و بخصوص برنامه های انیمیشن و حتی مستندهای مربوط به حجاب و حتی مصاحبه با کودکان و نوجوانان محجبه از طریق رسانه ها و آموزش فرهنگ حجاب از همان دوران کودکی البته با همراهی خانواده ها تا حدودی می تواند به ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه کمک کند.

 حوزه های علمیه خواهران در زمینه عفاف چه تآثیراتی می توانند داشته باشند؟

دشمن با طرح اسلام زدایی و تسلط بر کشورهای اسلامی از قوی ترین حربه شیطانی خود، ترویج فساد و بی عفتی، بی حجابی و به کار گیری جاذبه های جنسی زنان استفاده کرده است و چادر و حجاب زنان مسلمان را که حافظ هویت و شخصیت آنان است نشانه گرفته است.

بر همین اساس لازم است برای این امر مهم یعنی حفظ حجاب و عفاف، اهمیت بسیاری قائل شده و طلاب می توانند و موظف اند با حضور در جامعه و نمایان نمودن حجاب اسلامی و بیان احکام و فلسفه و آثار اجتماعی و فردی و تبیین جایگاه و اهمیت و ارزش حجاب نقش موثری در ترویج و گسترش این فرهنگ عظیم و مهم داشته باشند.