کد مطلب: 44240 تعداد بازدید: ۲۴۱

امام خمینی رض بارزترین نمونه مکتب اهل بیت علیهم السلام

پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۸:۰۱
مدرسه علمیه صدیقه طاهره(سلام الله علیها) انبارالوم با همکاری بسیج خواهران و امور بانوان بخشداری این شهر مراسم ارتحال امام خمینی(رض) و قیام 15 خرداد را برگزار کرد.

«حجت الاسلام والمسلمین جلیل دماوندی» مدرس حوزه با مطرح کردن این سوال که چه اهداف و ویژگی هایی در مرحوم امام(ره) وجود داشت که نام ایشان در تاریخ برای همیشه جاودان مانده و خواهد ماند، بیان کرد: اگر از اهداف امام(ره) فاصله داشته باشیم چیزی که امام(ره) می خواهد، محقق نمی شود. عالمان دینی و رهبران شیعیان همواره پرچمدار اسلام هستند. امام هادی(ع) در این راستا فرموده اند؛ بعد از غیبت امام مهدی(عج) اگر علما نبودند یقینا دین و اسلام به فراموشی سپرده می شد، یعنی در غیبت امام(عج) عالمان حرف اول را می زنند وبه عنوان نائبین ائمه معصومین(علیهم السلام) هستند. در عصر ما مرحوم امام(ره) بارزترین نمونه مکتب اهل بیت محسوب می شدند.

وی در ادامه به جلوه های معارف حضرت امام(رض) اشاره کرد و گفت: عبادت و معنویت مرحوم امام(رض) از جمله معارف ایشان بود که از جمله به اوقات نماز خیلی توجه داشتند و به نماز شب پایبند بودند.

مدرس حوزه اصرار بر مراسم عزاداری اهل بیت(علیهم السلام) و ائمه، زهد و ساده زیستی که همواره در زندگی امام(رض) وجود داشت وبه همه می فرمودند که ساده زندگی کنند و خدمت به محرومان  را از دیگر معارف شخصیتی امام خمینی(رض) دانست.

حجت الاسلام دماوندی در پایان سخنانش افزود: یکی دیگر از معارف الهی-معنوی امام(رض)، دفاع از حریم اهل بیت(علیهم السلام) بود. هیچ گاه توهین و جسارت به اهل بیت(علیهم السلام) را قبول و تحمل نمی کردند و با قاطعیت در برابر اهانت به آن بزرگواران مقابله می کردند. اولین کتابی هم که نوشتند به نام دفاع از اهل بیت(علیهم السلام) بود. همچنین مرحوم امام(ره) در مصرف بیت المال، انس باقرآن، پاکیزگی باطنی و عمل به مستحبات دقت زیاد داشتند، به حجاب و عفاف اهمیت می دادند و از زیادی خواهی و خودنمایی پرهیز می کردند وبه خانواده شهدا تکریم می نمودند.