کد مطلب: 44238 تعداد بازدید: ۲۵۸

هدف انبیاء، تربیت انسان متعبد و ولایت پذیر است

پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۴:۲۹
«حجت الاسلام والمسلمین جواد کوثری» اذعان کرد: تمام تلاش انبیاء و اولیاء الهی(علیهم السلام) بر این بود که انسان را فردی متعبد و ولایت پذیر تربیت نمایند.

«حجت الاسلام جوادکوثری» در این نشست با اشاره به اهمیت زندگی ولایی گفت: باید درجامعه، خود و خانواده مان را متعبد تربیت کنیم تا در محدوده ای که قدرت درک و فهم عقل به آن راه ندارد، روحیه تعبد و بندگی موجبات هدایت را فراهم نماید.

وی عقل را به عنوان بزرگترین نعمت الهی برشمرد و ادامه داد: در روایت آمده است که سوره توحید برای مردم آخرالزمانی نازل شده که متصف به روحیه پرسشگری هستد؛ یعنی عقل به عنوان رسول باطنی در پاسخ به پرسش ها و شبهات اعتقادی نقش و جایگاه بزرگی دارد اما جایی که از محدوده قدرت درک عقل خارج است، انکار و عدم پذیرش معنایی ندارد و تربیت ولایی و تعبد دینی دستور به تمکین و پذیرش بلاقید می کند.

مدرس حوزه تصریح کرد: اصل اولیه در اسلام بر عدم وجود ولایت فردی بر فرد دیگر دلالت می کند. زیرا خدا به انسان عقل و فطرت پاک داده که او را به سمت خوبی ها راهنمایی می کند، اما در مواردی مثل ولایت اولیاء الله، ولایت پدر و مادر و ولایت فقیه، این اصل کنار گذاشته می شود.

وی اظهار کرد: تمام تلاش انبیاء و اولیاء الهی(علیهم السلام) بر این بود که انسان را فردی متعبد و ولایت پذیر تربیت کند که در همه شرایط بدون هیچ حرفی، سخن ولی زمان خود را بپذیرد و به ولایت الهی که بر ما دارد، تعبدا عمل نماید.