کد مطلب: 43836 تعداد بازدید: ۲۹۳

عصمت و علم الهی؛ از جمله ویژگی های امام زمان عج

یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۹:۲۵
استاد حوزه بیان کرد: انسان باید در زمان غیبت با خودسازی و کسب آمادگی لازم بتواند زمینه ظهور را فراهم نماید.

«خانم فاطمه احمدی» استاد حوزه با اشاره به ضرورت شناخت امام زمان(عج) و استناد به روایات عدیده ای در این خصوص بیان داشت: شناخت و معرفت نسبت به امام عصر(عج) تا اندازه ای مهم و ضروری است که براساس روایات متعدد از معصومین (علیهم السلام) هر کس امام زمان خود را نشناسد و از دنیا برود، به مرگ جاهلیت مرده است.

وی ادامه داد: منظور از شناخت امام عصر(عج) که موجب حفظ ایمان و عاقبت بخیری می شود، در حقیقت شناخت اوصاف و فضایل ایشان است که با این شناخت بتوانیم خود را مزین به این صفات نموده و در زمره منتظران واقعی آن حضرت قرار گیریم.

استاد حوزه در ادامه به وظایف منتظران اشاره کرد و گفت: آمادگی برای ظهور امام زمان(عج) از مهمترین وظایف همه انسانهاست که باید بدان توجه کنیم و با تزکیه روح و درون خود و انجام بهترین عمل در زمان غیبت بتوانیم از سربازان واقعی حضرت و زمینه ساز ظهور ایشان باشیم.

احمدی در بیان ویژگی ها و اوصاف حضرت(عج) خاطرنشان کرد: از جمله ویژگی های امام(عج) علم الهی است. همه انبیا و امامان مزین به علم الهی بودند به طوری که با این علوم پاسخگوی نیاز و سوالات مردم بودند.

وی از دیگر ویژگی های انبیا و امامان را عصمت دانست و افزود: در واقع عصمت امام برای ارشاد و هدایت مردم لازم است که پیروی به دنبال دارد. تشخیص علم و عصمت امامان از سوی مردم ممکن نیست، لذا این منصب از سوی خداوند معین می شود تا انسان بتواند در صراط مستقیم قرار بگیرد.

استاد حوزه اذعان نمود: همه ما در زمان غیبت دارای مسئولیت و وظایفی هستیم که باید با شناخت این وظایف و عمل بر طبق آن بتوانیم بستر را برای ظهور حضرت آماده کنیم. در این مسیر، از مدعیان دروغین نباید غافل بود و با کسب علم و معرفت راستین نسبت به امام و اسلام خود را از دام چنین انسانهایی نجات دهیم.

احمدی در پایان افزود: براساس کلام ائمه اطهار(علیهم السلام) انتظار ظهور حضرت مهدی(عج) از افضل اعمال است. البته انتظار به معنای شناخت  واقعی به ظهور مصلح جهانی که منتظر مصلح باید خود صالح باشد. پس انسان باید در زمان غیبت با خودسازی و کسب آمادگی لازم بتواند زمینه ظهور را فراهم نماید. پیروی از امام ( انجام واجبات و ترک محرمات)  و دعا برای ظهور حضرت باید سرلوحه زندگی همه ما قرار گیرد.