کد مطلب: 39407 تعداد بازدید: ۲۴۱

استاد حوزه بیان کرد:

ادب و فرهنگ به عنوان زیورهای معنوی همیشه ماندگار هستند

یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۰:۴۶
پنجمین نشست معرفتی " نقش ادب در تربیت اسلامی " از سوی مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان برگزار شد.

«حجت الاسلام والمسلمین عبدالله شاهینی» استاد حوزه در جمع طلاب این مدرسه بیان داشت:رعایت ادب نقش بسیار اساسی و مهمی را در زندگی معنوی انسان ایفا می‌کند. ادب و فرهنگ به عنوان زیورهای معنوی همیشه ماندگار هستند.

وی افزود: ارزش هر زندگی به کیفیت آن بستگی دارد و کیفیت زندگی است که به عمر آدمی ارزش می دهد. در واقع محتوای زندگی و کیفیت عمر، برکت آن عمر محسوب می شود. زندگی ای که توام با فرهنگ و ادب باشد برکات و اثرات بسیاری به همراه دارد.

استاد موسسه آموزش عالی الزهرا(س) گرگان با استناد به روایتی از امام علی(ع) افزود: بهترین زیور ادب است. نیاز انسان به زیور فرهنگ و ادب بیش از نیاز او به زیورهای مادی است. در روایات عدیده ای از ائمه هدی(ع) وارد است که ادب را بهترین زیور معرفی می کنند. همچین طبق کلام ائمه معصومین(ع) بهترین هدیه ای که والدین برای فرزندان خود به یادگار می گذارند، ادب است.

حجت الاسلام شاهینی اذعان کرد: متاسفانه در جامعه فعلی توجه به این اصل مهم کمرنگ شده است. به طوری که خانواده ها در راستای تربیت فرزندان، بیشترین دغدغه خود را اختصاص به مسائل مادی داده و برای رفاه مادی فرزند تلاش می کنند.

وی در ادامه به بیان ادب پیامبر اکرم(ص) پرداخت و گفت: پیامبر مکرم اسلام(ص) که متخلق به اخلاق الهی است و ادب آموخته ی خدای متعال است، در معرفی شبیه ترین فرد به خود فرمودند: شبیه ترین فرد به من کسی که دارای خلقی نیکو و نرم خو بوده و نسبت به خانواده و اقوام مهربان است و نیز اهل عشق ورزی به دیگران می باشد.

استاد حوزه خاطرنشان کرد: برخورد خوب با دیگران و محبت به آنان موجب الفت و نزدیکی مردم به انسان می شود. بدخواهی انسان را از دیگران دور می کند.اسلامقانون محبت استو با محبت می توان انسان ها را به دین دعوت کرد.