کد مطلب: 39182 تعداد بازدید: ۲۰۷

نماینده ولی فقیه در گلستان:

رسول مکرم اسلام ص؛ مظهر اسم جامع و اعظم خداوند

چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۶:۰۷
«آیت الله سیدکاظم نورمفیدی» بیان کرد: اسماء اعظم خداوند در حقیقت متناسب با ذات اقدس الهی است. رسول مکرم اسلام مظهر اسم جامع و اعظم خداوند است.

«آیت الله سیدکاظم نورمفیدی» در جمع طلاب موسـسه آموزش عالی و مدرسـه علمیه الزهراء(س) گرگان به بحث پیرامون راه های وصول به خدا پرداخت و گفت: نزدیک ترین راه رسیدن به خداوند متعال، خوش بینی به حضرت حق است. در فرهنگ اسلامی حسن ظن از مهمترین فضائل شمرده شده است.

وی با بیان این که یکی از ارکان مهم در روابط اجتماعی خوش بینی است که محبت و آرامش را بدنبال دارد، ادامه داد: بدبینی و بدگمانی که در منابع اسلامی از آن به سوء ظن تعبیر شده، یک حالت درونی است که موجب عدم اعتماد شخص به دیگران و اطرافیانش می شود. از این رو نسبت به حوادث، وقایع، افراد و کارهای آنان با دید منفی نگریسته و آنها را به صورت نادرست تفسیر می کند.

نماینده ولی فقیه در گلستان افزود: با استناد به آیات و روایات وارده، بر اجتناب از بدگمانی و سوء ظن تاکید فراوان شده است و در واقع  نوعی گناه بشمار می رود. انسان بايد در طول زندگی به خداوند و رحمت او خوش بين و اميدوار باشد و مشکلات و بلایا را مصلحت و امتحان الهی بداند. چه بسا بسیاری از مشکلاتی که در زندگی برای انسان پیش می آید از عدم توجه و سهل انگاری خود شخص ناشی شده باشد.

آیت الله نورمفیدی در ادامه بیان داشت: یکی از راه های حسن ظن به خداوند، معرفت و شناخت اوصاف و اسمای حسنای خداست. اسماء اعظم خداوند در حقیقت متناسب با ذات اقدس الهی است. رسول مکرم اسلام مظهر اسم جامع و اعظم خداوند است که با دقت در سیره عملی ایشان، این مهم به خوبی درک می شود.

وی افزود: با نگاه به اسامی ائمه اطهار(علیهم السلام) تناسب بین اسم و ذات به خوبی احساس می شود. به عنوان مثال زینب که مرکب از زین و اب یعنی زینت پدر می باشد و همچنین مراد از نام فاطمه که بر خانم فاطمه زهرا (س) نامگذاری شده، یعنی از هرگونه بدی منقطع است.