کد مطلب: 39092 تعداد بازدید: ۲۶۸

نشست علمی "دستاوردهای انقلاب اسلامی و جایگاه زنان از منظر اسلام" در گرگان

نشست علمی "دستاوردهای انقلاب اسلامی و جایگاه زنان از منظر اسلام" در گرگان

سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۹:۴۲
«خانم دکتر عادله کشمیری» بیان کرد: هدف انقلاب اسلامی ایران، ساختن ایرانی مستقل، برخوردار از امنیت، بهره‌مند از معنویت، اخلاق و آزادی است.

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران «خانم دکتر عادله کشمیری» استاد حوزه و دانشگاه در ابتدای بحث خود با استناد به آیه 5 سوره ابراهیم، به بررسی علل و عوامل شکل گیری انقلاب اسلامی ایران پرداخت و گفت: هدف انقلاب اسلامی ایران؛ ساختن ایرانی مستقل، برخوردار از امنیت، بهره‌مند از معنویت، اخلاق و آزادی است.

وی افزود: منظور از آزادی که یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است، فقط آزادی اجتماعی نیست- اگرچه آزادی اجتماعی، یکی از مصادیق مهم آن است- بلکه هم آزادی به معنای رها بودن و آسوده بودن و آزاد بودن کشور از دست‌اندازی بیگانگان مراد است و هم آزادی معنوی.

استاد موسسه آموزش عالی الزهراء(س) گرگان اذعان کرد: این انقلاب ثابت کرد که با نیروی ایمان می توانیم حکومت را در دست گیریم و در مقابل دنیا بایستیم.

کشمیری افزود: مردم بعد از انقلاب به این درک رسیدند که اسلام برای انسانیت چه جایگاهی قائل است. از منظر اسلام، انسانیت انسان به هدفی است که بدنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دست آوردهای فرهنگی انقلاب، مشخص شدن جایگاه واقعی زن مسلمان در خانه و اجتماع بود. با آغاز نهضت انقلاب اسلامی، زنان در همه صحنه ها جزو پیشتازان حرکت فرهنگی و حضور در صحنه مبارزه قرار گرفتند.

استاد دانشگاه تشریح نمود: بعد از پیروزی انقلاب؛ درباره مسأله زن و تلاش برای دفاع از حقوق زنان، فعّالیت های زیادی انجام شده است. در حقیقت باید گفت که بعد از انقلاب، از زن ایرانی تجلیل شده است. پیشگام این تجلیل هم، امام بزرگوار بودند که با همه وجود برای زن ایرانىِ مسلمان ارزش و احترام قائل بودند. همین بینش موجب شد زنان کشور در انقلاب اسلامی سهم بزرگی را ایفا کردند.

کشمیری ادامه داد: از نظر اسلام، زن و مرد هر دو انسانند و از حقوق انسانی متساوی بهره مندند. آنچه از نظر اسلام مطرح است این است که زن و مرد به دلیل اینکه یکی زن است و دیگری مرد، در جهات زیادی مشابه یکدیگر نیستند و همین جهت ایجاب می کند که از لحاظ بسیاری از حقوق و تکالیف، وضع مشابه نداشته باشند.

وی در خاتمه اشاره داشت: شناخت تفاوت های بین زن و مرد باعث می شود اختلافات در زندگی کم شود و بسیاری از مشکلات خانوادگی حل گردد چرا که بسیاری از انتظارات زن و مرد از همدیگر به علت عدم شناخت به این تفاوت هاست.