کد مطلب: 37455 تعداد بازدید: ۲۳۱

پژوهش در هر رشته ای باعث رونق وکارآمدی آن رشته است

پنجشنبه ۳۰ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۳:۵۵
به همت معاونت پژوهش مدرسه علمیه الزهراء(س) گنبدکاووس نشست پژوهشی «تبیین شعار پژوهشی» با سخنرانی «خانم آسیه ملکان» استاد حوزه و دانشگاه برگزار گردید.

«خانم ملکان» ضمن اشاره به روایاتی به بحث پیرامون اهمیت و جایگاه پژوهش پرداخت و گفت: اگر مومنی پیش از مرگ برگه ای از خود بر جای گذاشته باشد، همین یه برگ روز قیامت میان او و آتش جهنم مانع می شود و خداوند در ازای هر حرفی که بر برگ نوشته شده باشد شهری هفت برابر بزرگ تر از وسعت کل دنیا به او عطا می کند.

وی بیان کرد: پژوهش در هر رشته باعث رونق وکارآمدی آن رشته است. پژوهش و تحقیق اگر جهت گیریِ درستی نداشته باشد و در مسیر توسعه و معنویت و رشد اخلاق نباشد، نه تنها در خدمت آبادی دنیای بشری نیست بلکه عاملی برای تخریب و نابودی حیات آدمیان است.

استاد حوزه در راستای فضایل اخلاقی در پژوهش توضیح داد: تحقیقات زمانی معنا یافته و مفید خواهد بود که با انگیزه الهی و نیت درست باشد، در پژوهش روحیه شهامت، امانت داری، حقیقت جویی و نشاط وجود داشته باشد.

ملکان خاطرنشان نمود: مهمترین مرحله پژوهش، انتخاب ایده ی مناسب برای تحقیق است. همچنین برای انتشار یک مقاله علمی باید ایده خوبی داشت و به راحتی بتوان آن را به سوال پژوهشی تبدیل نمود و در خصوص آن بررسی متون علمی کافی انجام داد که هدف از تحقیق تولید علم وگسترش مرزهای دانش، بررسی شرایط موجود در جامعه و به کارگیری روش های مناسب برای بهبود شرایط جامعه آماری می باشد.