کد مطلب: 32463 تعداد بازدید: ۲۲۵

بقای مکتب حیات بخش اسلام با قیام و نهضت امام حسین علیه السلام بوده و هست

بقای مکتب حیات بخش اسلام با قیام و نهضت امام حسین علیه السلام بوده و هست

یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۹:۰۹
نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان در جمع طلاب مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان گفت: ریشه حرکت سیدالشهداء(ع) آگاهی بخشی به جامعه و نجات از غفلت بود.

«آیت الله سید کاظم نورمفیدی» در نشستی اخلاقی به بحث پیرامون علل قیام امام حسین(ع) پرداخت و بیان کرد: از مسائل اساسی که موجب می شود جامعه اسلامی دچار بلا شود، غفلت است. علل اصلی قیام عاشورا نیز غفلتی بود که جامعه اسلامی آن زمان دچارش شده بود.

وی با استناد به آیه 179 سوره اعراف تصریح کرد: آیات شریفه قرآن، غفلت را از بدترین مشکلات جامعه می داند و خداوند در این آیات با غافلان مبارزه نموده است. در این آیه از غافلان تعبیر به چارپا شده است که فقط به فکر تأمین نیازهای مادی خود هستند. حتی آیات قرآن، غافلان را از چارپایان نیز بدتر می دانند چرا که انسان دارای عقل است و با وجود عقل، حرف غیرحق را نمی پذیرد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان اظهار کرد: عمده ترین مسئله ای که جامعه زمان سیدالشهداء(ع) بدان مبتلا شده بود، غفلت و فراموشی است. چنانکه مردم نسبت به امور اجتماعی بی تفاوت بوده و مشغول دنیا شده بودند.

آیت الله نورمفیدی افزود:امام صادق(ع) در زیارت اربعین در معرفی امام حسین(ع) چنین بیان می فرمایند که ایشان مردم را از جهالت و گمراهی نجات داد. در حقیقت این بیان امام صادق(ع)، ریشه حرکت سیدالشهداء(ع) را آگاهی بخشی به جامعه می داند به طوری که جامعه را از غفلتی که بدان مبتلا شده بود نجات داد.

وی خاطرنشان کرد: مبنای بعثت انبیا دعوت به توحید است و توحید اساس دعوت انبیاست. به عبارتی، از اهداف مهم بعثت انبیا(ع) فراخوانی مردم به پرستش خدای یگانه است. هدف از قیام سیدالشهداء(ع) نیز توجه مردم به این اصل اساسی است به طوری که ایشان مردم  زمان خود را چنین توصیف می کنند که "النّاسَ عَبيدُ الدُّنْيا" .

امام جمعه گرگان ابراز کرد: مراد پیامبر اسلام از "حسین منی" در روایت «حسین منی و انا من حسین» بدین معناست که امام حسین(ع) نوه بزرگوار آن حضرت است و "انا من حسین" نیز از این باب بوده است که مکتب اهل بیت(علیهم السلام) که حقیقت اسلام بوده و اسلام حقیقی در آن تجلی دارد، توسط امام حسین(ع) باقی می ماند؛ یعنی در حقیقت بقای مکتب حیات بخش اسلام با قیام و نهضت امام حسین(ع) بوده و هست.