کد مطلب: 32077 تعداد بازدید: ۲۶۲

بخش عمده همه خوبی ها و بدی ها به زبان برمی گردد

بخش عمده همه خوبی ها و بدی ها به زبان برمی گردد

شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۶:۰۱
نشست اخلاقی «ویژگی های زبان» با حضور «حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین سبحانی» موسس حوزه علمیه الزهرا(س) گنبدکاووس در این مدرسه برگزار گردید.

حجت الإسلام سبحانی در جمع طلاب این مدرسه بیان کرد: آیات زیادی در رابطه با مدح و مذمت زبان آمده است. بخش عمده همه خوبی ها و بدی ها و نقطه متقابل همه گرفتاری ها و نابسامانیها به زبان بر می گردد. زبان از نعمت های عظیم و الطاف عجیب الهی است که جِرم آن کوچک است اما جُرم آن بسیار سنگین است. حق و باطل بوسیله زبان صورت می گیرد.

وی در این رابطه به بیان چند روایت از ائمه معصومین (ع) اشاره کرد و ادامه داد: جمال دو گونه است جمال ظاهری و جمال باطنی. جمال ظاهری زیبایی صورت و جمال باطنی زیبایی سیرت است . نخستین سعادت انسان زیبایی اوست و حسن صورت مومن، از حسن عنایت خداست که به مومن افاضه شده است.

موسس حوزه در ادامه بیان کرد: زبان وسیله خیری است که خداوند تبارک و تعالی در اختیار ما قرار داده است. این ما هستیم که باید از این وسیله به نحو احسن استفاده کنیم. میدان کاریِ زبان، بسیار وسیع است و همه خیرها و شرها را در برمی گیرد .

حجت الإسلام سبحانی خاطرنشان کرد: درست است که خداوند زبان را آزاد گذاشت و در همه زمینه ها به آن میدان داد، اما باید آن را کنترل کرد و در راه راست و درست از آن استفاده نمود. و بدانیم که همه اعضا و جوارح انسان برای انجام خیر و شر نقش دارند. اما مهم ترین نقش بر عهده زبان است پس باید سعی نمود که تا جای امکان کنترل آن را بدست بگیریم.