کد مطلب: 32074 تعداد بازدید: ۱۹۸

واقعه کربلا، منبع ارزشمندی در زمینه خودسازی و تربیت دینی و کرامات انسانی است

واقعه کربلا، منبع ارزشمندی در زمینه خودسازی و تربیت دینی و کرامات انسانی است

شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۵:۴۶
در مراسم روز اول عزاداری امام حسین(ع) «خانم زهرا نجفی نژاد» مشاور و استاد مدرسه علمیه الزهراء (س) گرگان پیرامون پیام های اخلاقی نهضت عاشورا سخن گفت.

نجفی نژاد با بیان این که اخلاق یکی از عناصر سه گانه دین است، گفت: یکی از اهداف مهم بعثت انبیاء اخلاق است. پیامبر مکرم اسلام(ص) هدف از بعثت خود را اتمام مکارم اخلاقی معرفی می کند که این حاکی از اهمیت این مسئله می باشد.

وی افزود: بخش مهمی از رسالت پیامبر(ص) و امامان(علیهم السلام)، کاشتن بذر کمالات اخلاقی در نهاد انسانهاست.واقعه کربلا، منبع ارزشمندی در زمینه خودسازی و تربیت دینی و کرامات انسانی است .

مشاور مدرسه ادامه داد: یکی از خصوصیت های نهضت عاشورا، آزادگی و تکریم است. در واقع آزادگی در مقابل بردگی اصطلاحی حقوقی و اجتماعی است. واژه آزادگی برتر از آزادی است. چنانچه آزادگی یعنی انسان کرامت و شرافت خویش را بشناسد. در جریان بیعت یزید از امام حسین(ع)، امام فرمودند: ما زیر بار ذلت نخواهیم رفت.

نجفی نژاد کرامت را از دیگر خصوصیت های اخلاقی نهضت عاشورا معرفی کرد و گفت: در مکتب های غیر عاشورایی برای رسیدن به خواسته های خود، از انسان ها استفاده ابزاری می کنند. حال آنکه در مکتب اهل بیت(علیهم السلام) و نهضت عاشورا، انسانها به لحاظ ایمانشان مورد تکریم قرار می گیرند.