کد مطلب: 32063 تعداد بازدید: ۲۶۸

تزكيه؛ مساله اصلى زندگى انسان

تزكيه؛ مساله اصلى زندگى انسان

شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۴:۱۶
نشست تربیتی ویژه طلاب خوابگاهی موسسه آموزش عالی و مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان با حضور «خانم زهرا علاءالدین» معاون فرهنگی و مشاور این مدرسه برگزار شد.

علاءالدین در این نشست به بحث پیرامون "سوره الشمس" پرداخت و گفت: اين سوره كه در حقيقت سوره «تهذيب نفس» و «تطهير قلوب از ناپاكي ها و ناخالصي ها» ست، بر محور همين معانى دور مى‏زند. سوگندهاى پى در پى و مهمى كه در آغاز اين سوره آمده، به خوبى نشان مى‏دهد كه مطلب مهمى در اينجا مطرح است. چرا كه سوگند هميشه به موضوعات مهم ياد مى‏شود.

وی بیان کرد: آيه شريفه "قَدْ أَفْلَحَ" که در ادامه آمده، جواب هشت سوگندى است كه در سوره بیان شده است. "افلح" به معنای رستگاری است. رستگاری از آن كسى است كه نفس خويش را تربيت كند و رشد و نمو دهد و از آلودگى ها پاك سازد. در حقيقت مساله اصلى زندگى انسان، نيز همين"تزكيه" است.

معاون فرهنگی این مدرسه افزود: رستگارى بدون تـهذيب نفس ممكن نيـست! در روایتـی از امام محمدباقر (ع) وارد اسـت که مـی فرمایند: آن کس که از اوامر الهی اطاعت نمود، رستگار شد.

علاءالدین یادآور شد: از جمله سفارشاتی که علما و بزرگان دین اسلام به طلاب داشتند؛ خلوص نیت، نظم در امور، پشتکار و پرهیز از ناپاکی ها و شناخت بدی ها و ناپاکی ها و پرهیز از آنها می باشد.

وی تأکید نمود: یک طلبه باید مطالعه یک صفحه از کتاب معراج السعاده، تقید داشتن به قرائت قرآن و نیز نماز اول وقت را جزء برنامه روزانه خود قرار دهد و بر انجام آن اهتمام داشته باشد.