کد مطلب: 32062 تعداد بازدید: ۲۰۶

نشست معرفتی "نقش ادب در تربیت اسلامی" در موسسه آموزش عالی الزهراء گرگان

نشست معرفتی "نقش ادب در تربیت اسلامی" در موسسه آموزش عالی الزهراء گرگان

شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۲:۳۹
نشست معرفتی با موضوع "نقش ادب در تربیت اسلامی" با سخنرانی «حجت الاسلام و المسلمین عبدالله شاهینی» از اساتید موسسه آموزش عالی الزهرا(س) برگزار شد.

حجت الاسلام شاهینی در جمع طلاب این موسسه آموزش عالی بیان کرد: مسئله تربیت، همواره مورد توجه شریعت مقدس اسلام بوده است. اولیای الهی در روایات فراوان، تربیت را مورد اهتمام و تأکید فراوان قرار داده اند. از توصیه های مهم دین اسلام در امر تربیت، شناخت و رعایت  ادب است.

وی تصریح کرد: ادب، نگاه داشتن و رعایت شرایط هر چیز است. البته مراد از ادب در اینجا ادب به معنای فرهنگ است که مصادیق متعدد دارد.

استاد این موسسه افزود: ادب، زیربنای پدیده های اجتماعی است. ادب و فرهنگ در همه زوایای زندگی انسان وجود دارد.  لذا می توان گفت: هر چیزی برای خود آدابی دارد. ادب به معنای فرهنگ دارای معانی متعددی است که 18 مصداق دارد.

حجت الإسلام شاهینی مدارا، اصلاح بین مردم، کتمان اسرار مردم، حسن معاشرت، انصاف، برّ به والدین و ....را از مصادیق ادب به معنای فرهنگ دانست.

وی خاطرنشان کرد:انبیا با وجود شأن و رتبه ای که برایشان بود، هرگز راه خود را از مردم جدا نکردند و خود را برتر ندانستند. هرگاه با کفار مواجه می شدند، درمقابل استهزا و ناسزاگویی آنان، جز به بهترین کلام پاسخ نمی گفتند. چرا که تأدیب یافته ی مکتبی بودند که به مصداق آیه قران "درمقابل جاهلان جز به بهترین کلام سخن نمی گفتند".

استاد این موسسه در پایان افزود: فرهنگ آموزی و آداب آموزی، دارای راه و رسم است که باید آن را کسب نمود. از آداب زندگی فردی و اجتماعی گرفته تا شناخت آداب هر روز از ایام هفته، آداب زبان، چشم، گوش و دیگر اعضای بدن.