کد مطلب: 32059 تعداد بازدید: ۲۰۵

بزرگترین امر به معروف و نهی از منکر را امام خمینی انجام دادند

بزرگترین امر به معروف و نهی از منکر را امام خمینی انجام دادند

شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۷:۱۲
نشست تربیتی به مناسبت دهه اول محرم در مدرسه علمیه حضرت صدیقه فاطمه(س) گرگان با سخنرانی «حجت الاسلام دکتر سید علی طاهری» موسس این مدرسه برگزار شد.

حجت الاسلام طاهری در جمع طلاب، اساتید و جمعی از بانوان این شهر گفت: یکی از دلایل قیام امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر است و شاید تمام دلیل قیام باشد. اگر گفته شود سید الشهدا، شهید امر به معروف و نهی از منکر است، مبالغه نکرده ایم.

وی بزرگترین واجب در قرآن را امر به معروف و نهی از منکر دانست و تصریح کرد: اگر منکر، منکر بزرگی نیست که جامعه اسلامی را منحرف کند و فقط مختص به یک فرد است؛ اینجا می گوییم اگر احتمال ضرر بدهیم، امر به معروف منتفی است. اما اگر منکر، منکر بزرگی است که کل جامعه اسلامی را منحرف می کند در اینجا حتی اگر ضرر جانی هم داشته باشد، امر به معروف و نهی از منکر واجب است.

موسس این مدرسه با انتقاد از وضعیت و جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، اظهار کرد: چون افراد جامعه آگاهی به موازین امر و نهی و جایگاه این واجب و چگونگی امر و نهی ندارند، این واجب فراموش شده است.

حجت الإسلام طاهری ادامه داد: اگر بخواهیم در جامعه منکر کم شود، راهی به جز امر به معروف و نهی از منکر توسط عموم مردم نداریم. خداوند به تعداد تمام خلایق بر فرد ضابطه گذاشته است چون همه نسبت به هم مسئول هستند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: منکر دسته بندی می شود. جلوی اسلام را گرفتن و ظلم کردن، اینها منکرات بزرگ هستند. بزرگترین نهی از منکر و امر به معروف یعنی نجات مسمانان از دست کفار و دفع سلطه استکبار را امام خمینی(ره) انجام داد.