کد مطلب: 31267 تعداد بازدید: ۲۸۷

دوگانگی بین گفتار و کردار؛ بزرگترین بلیه سلب اعتماد و اطمینان در جامعه

دوگانگی بین گفتار و کردار؛ بزرگترین بلیه سلب اعتماد و اطمینان در جامعه

یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۹:۲۷
امام جمعه موقت گرگان در همایش «شهدای روحانی استان گلستان» گفت: از جمله نشانه های مومنین راستین براساس آیات و ورایات وارده، هماهنگی بین گفتار با کردار است.

«حجت الاسلام و المسلمین قربانعلی برقرار» در راستای هماهنگی بین سخن و عمل گفت: از جمله نشانه های مومنین راستین براساس آیات و ورایات وارده، هماهنگی بین گفتار با کردار است.

وی افزود: بدترین بلای یک جامعه، بی اعتمادی و سلب اطمینان است. عامل اصلی سلب اعتماد هم؛ جدایی بین گفتار و کردار می باشد. انسان هرگاه سخنی بگوید که عملی به همراه نداشته باشد، در نتیجه اعتماد دیگران از انسان سلب خواهد شد. در جامعه ای که گفتار با اعمال هماهنگی نداشته باشد، برادری و صمیمیت حاکم نخواهد بود و هیچ دشمنی هم بر چنین جامعه ای حساب باز نخواهد کرد.

امام جمعه موقت گرگان ادامه داد: دوگانگی بین گفتار و کردار از بزرگترین بلیه سلب اعتماد و اطمینان در جامعه است. متاسفانه در برخورد با این مسائل، همیشه دیگران را مقصر می دانیم و از خود غافل می شویم حال آن که اشکال را باید در خود جستجو کنیم. توجه به این مسئله نقش بسیار کلیدی در سعادت و شقاوت انسان دارد.

حجت الإسلام برقرار گفت: علاوه بر هماهنگی بین گفتار و کردار، سخن باید برخواسته از اعتقادات انسان باشد (یقولون بافواههم مالیس فی قلوبهم) که قرآن مجید شدیداً از این عمل نهی می کند.

وی ضمن استناد به آیه 4 سوره صف ادامه داد: از مهمترین عوامل پیروزی در دین اسلام، بنیان مرصوص است. یعنی اگر انسجام و وحدت و بهم پیوستگی در بین افراد یک کشور وجود داشته باشد، قطعاً محبوب خدا خواهند شد و نصرت الهی شامل حالشان است.

استاد حوزه در پایان خطاب به طلاب افزود: اگر می خواهید در این مسیری که قدم نهادید، موفق باشید و دنیا و آخرت شما بهشتی باشد؛ باید با هوس ها مبارزه کنید. منشا اختلافات در میان جامعه مسلمین بدی باطن است. درونتان را اصلاح کنید، با همدیگر وحدت داشته باشید، همدیگر را یاری و حمایت نمایید تا دوستی ها افزون گردد و انسجام بیشتر شود.