کد مطلب: 30739 تعداد بازدید: ۲۶۶

احیا اسلام؛ انگیزه اصلی تحصیل طلاب

احیا اسلام؛ انگیزه اصلی تحصیل طلاب

چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۷:۱۲
نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان در مراسم افتتاحیه مدارس علمیه استان گفت: سه اصل تحصیل، تهذیب و تبلیغ باید هدف طلاب در حوزه ها قرار بگیرد.

«آیت الله سید کاظم نورمفیدی» در ابتدای سخنان خود با بیان این که دعاهای ما برای یافتن خدا و برقراری رابطه با اوست، به اهمیت و جایگاه دعا نزد ائمه(علیهم السلام) پرداخت و گفت: در حوزه سه اصل باید هدف طلاب قرار گیرد و آن تحصیل، تهذیب و تبلیغ است. هرکجا رفتید این سه اصل را فراموش نکنید.

وی ضمن بیان روایت پیامبر(ص) «اگر کسی به دنبال یک باب از علم برود برای این که اسلام را زنده کند، بین او و انبیاء فقط یک درجه است»، خاطرنشان کرد: انگیزه اصلی شما از تحصیل باید احیا اسلام باشد. پیامبر و همه انبیاء آمدند که دین خدا را زنده و احیا کنند. ما هم که وارثان آنان هستیم باید احیاگر اسلام باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان ابراز کرد: شرط کار طلاب و روحانیون تهذیب نفس است. اگر در علم ما تهذیب نباشد، علم ما به تعبیر حضرت امام(رض) «هوالحجاب الأکبر» می شود که این نوع علم، بدترین حجاب بین انسان و خدا می تواند باشد. و اگر تهذیب نباشد علم ما ویران کننده ی خود و دیگران خواهد بود.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به سیره برخی علماء در امر تهذیب، تأکید کرد: حوزه های علمیه باید شخصیت های بزرگ و برجسته تربیت کند. حوزه های علمیه جای تهذیب است.  

وی در ادامه اظهار داشت: مسئولیت حوزه های علمیه، تبلیغ دین است. اما باید بدانیم که چگونه تبلیغ کنیم؟ زمان، نیازهای زمان و مخاطب را بشناسید وبه تعبیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مهندسی فرهنگی کنید. همان طور که خداوند در هر زمانی، با توجه به مقتضیات؛ پیامبری را فرستاد. شما در تبلیغ چهره ی جذاب و قابل پسندی از دین را برای مردم تبلیغ کنید نه چهره مشوش، خشن و غیرقابل انعطاف.

امام جمعه گرگان ادامه داد: هرکجا که وظیفه ی خود را در راستای حوزه انجام دادید، سرباز امام زمان(عج) خواهید بود و مورد توجه و عنایت حضرت. اما اگر بروید و از این شجره طیبه غافل شوید، آنوقت سر سفره امام زمان(عج) نشستید ولی به دنبال کار خود.