کد مطلب: 30195 تعداد بازدید: ۱۴۹

برگزاری دوره آموزش مهارت مهدویت

برگزاری دوره آموزش مهارت مهدویت

سه شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۴:۲۷
مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) بندرترکمن دوره «آموزش مقدماتی معارف مهدویت» را با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی یاوری کارشناس مباحث مهدوی به مدت یک هفته برگزار کرد.

حجت الإسلام مهدی یاوری ضرورت مباحث مهدویت را در پنج بعد اعتقادی، اجتماعی، سیاسی، تاریخی و فرهنگی مطرح کرد و گفت: در بعد اعتقادی، اعتقاد بنیان اصلی زندگی است. انسان دارایِ اعتقاد صحیح، هیچ گاه گرفتار لغزش نخواهد شد. مهمترین چیزی که در اعتقاد درست نقش دارد، معرفت نسبت به آن مسأله است. در همین راستا، با بدست آوردن معرفت می توان به این نتیجه دست یافت که حضرت ولی عصر(عج) تداوم بخش امامت ائمه هدی(علیهم السلام) است.

وی در بعد اجتماعی مباحث مهدویت بیان کرد: یک مسلمان باور قطعی دارد که تنها نظام اجتماعی که می تواند به خواسته های مشروع او به شکل کامل پاسخ دهد و نظامی را براساس حق و عدالت شکل دهد، نظام زیبای حکومتی اسلام است که شکل کامل آن در عصر ظهور ولی عصر(عج) تحقق خواهد یافت. انسان امروزی تشنه یک نگاه جدید در عرصه سیاسی است، در واقع انسان امروزی در یک عطش فوق العاده به سر می برد و چیزی که می تواند او را سیراب کند، فقط طرح مدینه فاضله مهدوی است.

کارشناس مباحث مهدوی زمینه سازی و گسترش فرهنگ مهدویت و جلوگیری از تاخیر در ظهور آن حضرت، شناخت نقاط آسیب پذیر در این زمینه و سعی در حل این آسیب ها را از جمله وظایف مسلمانان در مباحث مهدویت دانست و ابراز کرد: دشمن از هر حربه ای استفاده می کند تا جلوی رشد تفکر مهدویت را در جامعه اسلامی بگیرد و یا آن را تحریف کند.

حجت الإسلام مهدی یاوری افزود: از آسیب های مهم در فرهنگ مهدویت تفسیرها و برداشت های نادرست از موضوعات فرهنگ اسلامی، استعجال ظهور یعنی عجله کردن و خواستن چیزی قبل از رسیدن وقت آن، تعیین زمان ظهور، تطبیق علائم ظهور بر مصادیق خاص، مطرح کردن مباحثی که ضرورتی ندارد و مدعیان دروغین  است.

وی ضمن بیان تاریخچه ولادت امام زمان(عج) و اشاره به جایگاه حضرت در آینه قرآن و روایات خاطرنشان کرد: غیبت و نهان زیستی، پدیده ای نیست که برای اولین بار و تنها درباره آخرین حجت پروردگار روی داده باشد، بلکه در روایات فراوان آمده است که تعدادی از پیامبران بزرگ الهی دورانی از زندگی خود را پنهانی و در غیبت به سر می بردند و این امر به جهت حکمت و مصلحت خداوند است نه یک خواسته شخصی و مصلحت خانوادگی.

کارشناس مباحث مهدوی تصریح کرد: هر جامعه ای برای حفظ تشکیلات خود و رسیدن به مقصد مورد نظر، نیاز به وجود رهبری آگاه دارد. امامان معصوم(علیهم السلام) مربیان و راهنمایان اصلی جامعه می باشند. وجود امام، مانع از آن است که مردم به سبب انواع گناهان و مفاسدی که انجام می دهند به عذاب های سخت الهی گرفتار آیند.

حجت الإسلام مهدی یاوری با بیان این که رجعت یکی از حوادث مهم هنگام ظهور و از عقاید مسلم شیعه است، اظهار کرد: از مهمترین محورهای جهاد فرهنگی در حکومت حق، احیاء کتاب و سنت، گسترش معرفت و اخلاق، نهضت  علمی و مبارزه با بدعت هاست.