کد مطلب: 27281 تعداد بازدید: ۲۳۵

داشتن انگیزه الهی و نقش احیاگری از ویژگی های ممتاز یک معلم خوب است

داشتن انگیزه الهی و نقش احیاگری از ویژگی های ممتاز یک معلم خوب است

جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۷:۰۹
خانم «طاهره سادات موسوی» مسئول پاسخگویی به سوالات شرعی در دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در «همایش ویژگی های معلم خوب» که در مؤسسه آموزش عالی الزهراء(س) گرگان برگزار شد، گفت: داشتن انگیزه الهی و نقش احیاگری از ویژگی های ممتاز یک معلم خوب بشمار می رود.

خانم موسوی در جمع طلاب این مؤسسه و مدرسه بیان کرد: ارزیابی هر چیزی براساس اهداف و آثاری است که آن چیز به دنبال دارد. شاخص ها و ویژگی های یک معلم خوب از دیدگاه مختلف قابل بررسی است. گاهی این ویژگی ها از نگاه یک دانش آموز است.

وی ادامه داد: در نگاه یک متعلم، معلم خوب کسی است که مهربان بوده و بر شاگردان سخت نگیرد هر چند در این بین به هر میزانی که رابطه محبتی بین معلم و دانش آموز بیشتر باشد، آثار نافعه ای بدنبال دارد ولی محبت هم دارای حدودی است که رعایت آن لازم و ضروری است.

مسئول پاسخگویی به سؤالات شرعی دربخش بانوان دفتر مقام معظم رهبری افزود: معلم خوب از دیدگاه داوران کسی است که در متعلم ایجاد انگیزه نماید. به طوری که بتواند متعلم را از بی هدفی و بی انگیزگی خارج نموده و در مسیر رشد و ترقی قرار دهد. همچنین یک معلم خوب و برتر باید بتواند قدرت درک و فهم به متعلم دهد به طوری که دانش آموز خودش بتواند مسائل را بیافریند نه اینکه یک سلسله محفوظات را از خارج به دانش آموز القا نماید. 

خانم موسوی اذعان کرد: در حقیقت معیار معلم خوب از دیدگاه های مختلف قابل بررسی است به طوری که هر یک از اندیشمندان و صاحب نظران عرصه علم و فرهنگ تفاسیر متعددی از تعریف یک معلم نمونه دارند. ولی در یک بررسی کلی یک معلم خوب کسی است که تدریس و تعلیم وی بوی خدایی دهد . یعنی خدا را در هر حالی ناظر بر اعمال و احوال خود ببیند.

وی اظهار کرد: در واقع داشتن انگیزه الهی و نقش احیاگری از ویژگی های ممتاز یک معلم خوب بشمار می رود و تمام ارزش ها و ویژگی ها تحت این عنوان کلی قرار می گیرد.