کد مطلب: 27253 تعداد بازدید: ۲۲۹

خود شناسی مقدمه خداشناسی است

خود شناسی مقدمه خداشناسی است

چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۴:۴۵
سلسله کلاس های مهارت های زندگی با موضوع «خودشناسی» در جمع طلاب مدرسه علمیه خاتم الأوصیاء (عج) فاضل آباد، بانوان این شهر و بخش کمالان برگزار شد

غلامرضا احمدی کارشناس و مشاور مسائل خانواده به بیان شش عامل برای خودشناسی پرداخت و عنوان کرد: عامل اول اینکه انسان آنقدر مهم است که هر چه در این دنیا می باشد، برای اوست و دیگر اینکه انسان بسیار محترم و داعی الی الله است. سومین عامل مهم این است که خداوند علوم و معارف را برای بشر آفریده است و هدف همه برنامه های اجتماعی و اقتصادی.... برای انسان بوده است.

وی پنجمین عامل را ضرورت خودشناسی معرفی کرد و گفت: این به خاطر آن است که معرفت انسان از معرفت خداوند سرچشمه می گیرد. پس اگر خود را نشناسیم خداوند را هم نمی شناسیم. ششمین  مورد نیز آن است که اصلاح جامعه و ایجاد تمدن بدون شناخت زن امکان ندارد.

مشاور مسائل خانواده با بیان این که خودشناسی همان تصاویر ذهنی و یافته های حسی است که از زمان کودکی تا به حال انسان از خود بدست آورده است، گفت: برای اینکه خودمان را بسازیم باید نیاز، توانایی، امکانات، نقش  و وظیفه خود را بشناسیم. اگر انسان ذهن خود را کنترل کند، خودشناس است.

احمدی افزود: ذهن بخش مادی ما را شامل می شود پس ما باید عقل را پرورش دهیم تا بتوانیم خود را بدست آوریم. زمانی که خود را بدست آوردیم؛ بسیاری از مشکلات زندگی حل خواهد شد.

وی در پایان گفت: اگر انسان به خودشناسی برسد، به مقام حضرت آسیه نائل خواهد شد و از محیط تاثیر نمی پذیرد ولی اگر بنده ی ذهنش باشد، یعنی کنترلش در دست ذهن خود باشد نمی تواند منطقی باشد و خوب درک کند و بفهمد.