کد مطلب: 26609 تعداد بازدید: ۱۱۱

برگزاری مراسم بزرگداشت مقام معلم در مدرسه علمیه فاطمه الزهرابندرترکمن

برگزاری مراسم بزرگداشت مقام معلم در مدرسه علمیه فاطمه الزهرابندرترکمن

شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۰:۴۱
مراسمی به مناسبت هفته معلم با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین جعفر کوهستانی رئیس اداره تبلیعات اسلامی شهرستان بندرترکمن در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) این شهرستان برگزار شد.

حجت الإسلام کوهستانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره مقام معلم «معلم می تواند مردان و زنان بزرگ و شخصیت های برجسته را خلق کند» ،گفت: هرآنچه که ما در جهان کنونی داریم همه از الطاف الهی است. اولین معلم همه انسان ها خداوند است. خداوند علم کامل و استاد همه هستی است.

وی افزود: در احادیث و قرآن کریم، آیات مختلفی درباره شأن و مقام معلم آمده است. آیات نشان می دهد که خداوند خود تعلیم دهنده انبیا و همه انسان ها می باشد. پس چیزی که خود می پسندند را تعلیم می دهد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی ضمن بیان روایاتی پیرامون جایگاه علم و عالم بیان کرد: عالم روز قیامت به مقام خود می بالد. چرا که ارزش مرکب علما، از خون شهدا برتری می جوید. این ارزش بدان جهت می باشد که شهیدان در سایه علم و تربیت معلمان به این مقام راه یافتند.

حجت الإسلام کوهستانی با بیان این که غرب با این همه علم و اطلاعات، رفتار مسالمت آمیزی با برخی کشورها ندارد، توضیح داد: دو نوع علم داریم؛ یکی علم انبیا و اولیا الهی و دیگری علم شیطانی. یک دانشمند می تواند چیزی را اختراع کند که سبب نابودی یا درمان و پیشرفت انسان ها شود. علم زمانی ارزش دارد که همبستگی و همدلی در آن زیاد باشد.

وی با استناد به فرمایش امام سجاد(ع) به بیان حقوق معلم و عالم بر شاگرد پرداخت و گفت: شاگرد باید احترام معلم را نگه دارد و در حضور دیگران از آنها به خوبی و زیبایی سخن بگوید. حمایت و کمک به استاد را فراموش نکند زیرا معلم وقت و عمر خود را به رایگان و با اشتیاق در اختیار شاگرد قرار می دهد. پشت سر او غبیت نکند و جلوتر از آنها راه نرود. صدای خود را ازآنها بالاتر نبرد یعنی در کلام هم پایین تر از استاد باشد. به طور کلی شاگرد در آینده به هر مقام و جایگاهی که رسید باید به استاد خود تعظیم کند.