کد مطلب: 26199 تعداد بازدید: ۱۸۲

یکی از نشانه های ورود ذکر و یاد خدا در دل، اهتمام بر بجا آوردن نماز شب است

یکی از نشانه های ورود ذکر و یاد خدا در دل، اهتمام بر بجا آوردن نماز شب است

یکشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۵:۵۵
نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان در جمع طلاب موسسه آموزش عالی و مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان گفت: اگر انسان با میل و رغبت، در بجا آوردن طاعت خداوند گام بردارد مصداق آیه "ألابذکر الله تطمئن القلوب" خواهد بود.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی بیان کرد: مراد از ذکر در آیه 41 سوره احزاب ذکر قلبی است، به طوری که قلب متوجه خدا باشد زیرا توجه قلب به خدا است که موجب دوری از گناه می شود. لذا این ذکر است که مصداق آیه "ألابذکر الله تطمئن القلوب" خواهد بود.

وی ضمن اشاره به این روایت نبی مکرم اسلام(ص) «در روز قیامت جمعی با ندای منادی که صابرین را خطاب می کند به پا می خیزند و صبر را در طاعت خدا و حفظ خود از معصیت معرفی می نمایند»، ادامه داد: علاوه بر ترک گناه، اگر انسان با میل و رغبت، در بجا آوردن طاعت خداوند گام بردارد مصداق آیه "ألابذکر الله تطمئن القلوب" خواهد بود که یاد خدا در قلب او رسوخ نموده و موجب آرامش خاطر او می شود.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان افزود: در باب روزه ماه رمضان نیز خداوند نسبت به کسانی که با میل و رغبت آن را بجا می آورند، تعبیر به خیر نموده است "...فمن تطوع خیراً فهو خیرٌ له..." آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: از دیگر نشانه های ورود ذکر و یاد خدا در دل، اهتمام بر بجا آوردن نماز شب است. بیدار شدن در شب برای مناجات با خدا نیز از جمله اعمالی است که موجب نزدیکی و قرب به خدا خواهد شد و نشانه آن است که یاد خدا در همه حالات با انسان همراه است.

وی گفت: از جمله اعمالی که در ماه رجب بسیار فضیلت دارد، روزه است که بسیار ثواب بر آن مترتب می باشد. این عبادت آنقدر دارای اهمیت و فضیلت است که در اعمال ماه رجب برای کسانی که توان بر روزه گرفتن ندارند، تسبیحاتی ذکر شده است تا با بجا آوردن این اذکار به ثواب روزه دست پیدا کنند.