کد مطلب: 25825 تعداد بازدید: ۲۶۳

حقیقت توبه، لفظی و زبانی نیست بلکه تصمیم قلبی است

حقیقت توبه، لفظی و زبانی نیست بلکه تصمیم قلبی است

شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۳:۵۱
نشست اخلاقی با سخنرانی حجت الاسلام سید محسن طاهری در جمع طلاب و اساتید مدرسه علمیه حضرت صدیقه فاطمه(س) گرگان برگزار شد

حجت الاسلام طاهری مدیر حوزه علمیه امام صادق(ع) در جمع طلاب این مدرسه ضمن تبریک حلول ماه رجب گفت: از جمله امور سفارش شده در ماه مبارک رجب، ذکر شریف استغفار به معنی طلب آمرزش از خداوند است. ماه رجب از جمله زمان های خاص است که می طلبد انسان همیشه در حال استغفار باشد.

وی با اشاره به این که ماه های رجب و شعبان مقدمه سازی برای ورود به ماه مبارک رمضان است، تصریح کرد: ماه رجب یک مطلوبیت ذاتی داشته و فقط جنبه مقدماتی ندارد. عبادات و اذکار و اعمال  وارد شده مورد توجه است و یکی از اعمالی که خیلی تاکید شده، ذکر پرفضیلت استغفار است.

مدرس حوزه اظهار کرد: اهمیت استغفار به مساله توبه برمی گردد. حقیقت توبه، لفظی و زبانی نیست بلکه تصمیم قلبی است. تصمیم قلبی براین که انسان اطاعت فرامین الهی همراه با انجام اعمال و اذکار داشته باشد.

وی با بیان این که استغفار باعث جاری شدن برکات در زندگی می شود، تصریح کرد: توبه شرایطی دارد. یعنی اگر انسان حق الناس و حق الله  دارد، در صدد جبران برآید. اگر کسی مدتی نماز نخوانده باید در حد توانش جبران کند و خداوند هم به فضل و کرمش بخشنده است. اگر اخلاق و منش انسان درست شود همه زندگی انسان درست می شود.