کد مطلب: 25822 تعداد بازدید: ۱۸۲

طلاب علوم دینی باید در کنار کسب علم و دانش، تقوا و طهارت روحی نیز کسب نمایند

طلاب علوم دینی باید در کنار کسب علم و دانش، تقوا و طهارت روحی نیز کسب نمایند

جمعه ۲۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۸:۰۶
نشست معرفتی با حضور فاطمه احمدی استاد مؤسسه آموزش عالی و مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان در جمع طلاب سطح دو برگزار شد.

احمدی با اشاره به رسالت خطیر طلاب بیان کرد: شما طلاب علوم دینی باید در کنار کسب علم و دانش، تقوا و طهارت روحی نیز کسب نموده و با مجهز شدن به دو بال علم و ایمان بتوانید دین مبین اسلام را بشناسید و با وظیفه و رسالت سنگینی که بر دوش دارید در جهت شناساندن و ترویج آن به دیگران تلاش نمایید.

وی خاطرنشان کرد: ماه رجب از ارزش و شرافت بسيار بالايي برخوردار است و اين شرافت و ارزش بدان دليل است كه اين ماه يكي از ماه هاي حرام و يكي از زمان هاي ويژه‌ برای عبادت خالصانه است. حرام بودن این ماه نیز بدین معناست که باید حرمت این ماه حفظ شود.

استاد این مدرسه تصریح کرد: در کلام بزرگان دین، جنگیدن در این ماه حرام دانسته شده است. البته مراد از جنگ فقط جنگ ظاهری نیست بلکه جنگ با پروردگار را نیز شامل می شود. جنگ با پروردگار یعنی پیروی از هوای نفس و دوستی با شیطان. دوستی با شیطان نیز دشمنی و اعلان جنگ با پروردگار است. لذا انسان برای خودداری از ارتکاب گناه باید از این فرصت ها جهت تهذیب نفس استفاده کرده و بتواند عقل خود را بر هوای نفس غلبه دهد.

احمدی ضمن بیان اعمال و فضائل ماه رجب و با اشاره به این روایت که «در ماه رجب عقاب گناهان و ثواب اعمال بیشتر است» ادامه داد: شایسته است انسان در این ماه کنترل بیشتری بر اعمال و گفتار خود داشته باشد. از جمله مواظبت های این ماه، کنترل زبان است.

وی تصریح کرد: از توصیه های مهم اهل سیر و سلوک «حفظ زبان» است. انسان گاهی با دروغ و تهمت آبروی دیگری را می ریزد، گاهی با سخنان تفرقه آمیز الفت ها را از میان می برد و دشمنی پدید می آورد، گاهی با عتاب و سرزنش دلی را می شکند و گاهی با تحقیر و توهین مایه رنجش کسی می شود.

استاد مدرسه در ادامه به روایتی از رسول مکرم اسلام(ص) اشاره کرد و گفت: پیامبر اسلام فرمودند؛ «هر بنده اي كه چهل روز خود را براي خداوند متعال خالص گرداند چشمه هاي حكمت از قلبش بر زبانش جاري مي گردد.» منظور از چله نشيني، آن است كه انسان چهل روز با مراقبت و مواظبت به ياد حق و ذكر و عبادت و توجه به او مشغول باشد و امور غير ضروري و غير لازم را كه باعث پراكندگي خاطر و تفرقه فكر مي گردد ترك نمايد و همه انديشه و فكرش خداوند و ياد او و اطاعت او باشد به طوری که همه اعمال ، گفتار و کردارش خاصاً لوجه الله و فی سبیل الله باشد. لذا این ایام زمان مناسبی برای مراقبت و مواظبت نفس است.