کد مطلب: 25093 تعداد بازدید: ۲۳۶

محور اصلی در تربیت کودک، مادر است

محور اصلی در تربیت کودک، مادر است

پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۱:۳۲
کلاس آموزشی مهارتهای زندگی و تربیت دینی کودک با حضور زینب احمدی روان شناس و کارشناس تربیت کودک در جمع دانش آموختگان و بانوان شهر فاضل آباد در مدرسه علمیه خاتم الاوصیاء(عج) برگزار شد.

احمدی گفت: برای تربیت کودک، محور اصلی مادر است. درست است که دیگر اعضای خانواده در تربیت کودک نقش دارند ولی محوریت با مادر است.

وی بیان کرد: والدین باید احساسات کودک را درک کنند و با او همراهی داشته باشند. در تربیت کودک نباید از شیوه دستوری استفاده کرد بلکه باید منظور خود را با یک کلمه بیان کرد و در صورت امکان از جملات طولانی استفاده نشود.

کارشناس تربیت کودک تاکید کرد: «نه گفتن» اثرات منفی دارد که کودک نمی تواند آ ن را بپذیرد. باید از جایگزین های واژه «نه» استفاده کرد. مانند آگاه کردن کودک در مورد کاری که موافق با انجام آن نمی باشیم یا به جای نه از «بله» مشروط استفاده کنیم.

 احمدی اظهار داشت: اگر کودک خطایی انجام داد راه جبران خطا را برایش مشخص کنیم. با این کار کودک نسبت به خطایی که کرده بی تفاوت نمی شود.

وی در پایان ویژگی های دوران نوجوانی را استقلال طلبی، پرخاشگری، زود رنجی و بی اعتمادی نسبت به والدین دانست و افزود: والدین باید از ویژگی های این دوران آگاه باشند تا بتوانند با فرزندان خود برخورد مناسب داشته باشند.