کد مطلب: 24959 تعداد بازدید: ۲۰۲

برگزاری نشست امامت شناسی در مؤسسه آموزش عالی حوزوی الزهراء

برگزاری نشست امامت شناسی در مؤسسه آموزش عالی حوزوی الزهراء

سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۲:۱۵
نشست امامت شناسی با حضور حجت الاسلام موحدی از اساتید حوزه علمیه قم از بنیاد امامت در جمع طلاب موسسه آموزش عالی و مدرسه علمیه الزهرا ( س) گرگان برگزار شد.

موحدی با اشاره به ایام شهادت حضرت زهرا(س) بیان کرد: در شأن و منزلت حضرت فاطمه زهرا(س) همین بس که پیامبر خدا(ص) درباره‌اش زیباترین سخنان را بیان فرموده که درباره هیچ یک از زنان عالم چنین چیزی نفرموده است. حتی درباره همسر و سایر دختران خود.

وی ادامه داد: محبوب‏ترین فرد نزد پیامبر(ص)، فاطمه(س) بود. این علاقه نه تنها به سبب نسبت پدر و فرزندی بلکه به سبب جایگاه و مقام حضرت زهرا(س) بود. زیرا رسول خدا(ص) دارای چند فرزند دختر بود و آنگونه که با حضرت زهرا(س) برخورد می کرد با هیچ یک از فرزندان خود چنین رفتاری را نداشت.

این استاد حوزه ادامه داد: از ویژگی های منحصر به فرد رسول خدا(ص) آن است که بر دست های حضرت زهرا بوسه می زد. نه یکبار بلکه چندین بار و نه در یک جا بلکه در جاهای مکرر که هرگاه بر رسول خدا صلی الله علیه و آله وارد می شد، دستش را گرفته و می بوسید و او را در جایگاه خود می نشاند و می فرمود: من بوی بهشت را از زهرا (س) استشمام می کنم.

حجت الإسلام موحدی افزود: حضرت زهرا(س) از مقام و موقعیت بلندی که در نزد خدا و رسول خدا (ص) داشت برای معرفی تمام و کامل امامت استفاده نمود. جديت حضرت در راه احقاق حق امامت که منجر به شهادت مظلومانه اش شد، نشان از توجه ويژه و اهتمام خاص حضرت به مسأله امامت امت و زمامداري جامعه مسلمانان دارد. هیچ کس مانند حضرت  فاطمه زهرا(س) عمق و ژرفاى امامت را نشناخت و هیچ فردى چون او در راه تبیین امامت و شناسایى آن و دفاع از امام خویش تلاش نکرد.

وی ابراز کرد:حضرت زهرا(س) از طرق مختلف براى دفاع از امامت سعى و کوشش کرد. گاه با بیان خطبه هاى غرّا و روشنگرانه عظمت و فضیلت مقام امامت و شخص امام على(ع) را آشکار ساخت. گاه با منطق و استدلال امامت را به اثبات رساند و فواید و مزایاى بى شمار آن را برشمرد و گاه براى اثبات امامت امام على(ع) به دفاع پرداخت و آنجا که لازم دید، براى دفاع از امام خویش، جان خود را به خطر انداخت تا آنجا که اوّلین شهید راه امامت و دفاع از آن لقب گرفت.

استاد حوزه با بیان این روایت از نبی مکرم اسلام «بعد از من امت بنی اسرائیل به 73 فرقه تبدیل خواهند شد که از بین این فرق ها یک فرقه برحق است و باید تمسک به آن نمود» تصریح کرد: شناخت راه درست با استدلال محکم و پیروی از آن، از مهمترین وظایف ماست. در این بین وحدت در محوریت حق لازم است منتهی پیرامون راه حق، این وحدت باشد. بطوری که احترام به اعتقادات آنان بگذاریم.

حجت الإسلام موحدی خطاب به طلاب تأکید کرد: شما طلاب علوم دینی به عنوان رهروان ائمه اطهار(ع) باید در راستای تبیین و تبلیغ درست دین مبین اسلام تلاش نمایید. از مهمترین وظایف در این امر، شناخت امام(ع)، دفاع از مقام امام و احقاق ولایت امام علی (ع) و نیز آمادگی جهت پاسخگویی به شبهات است.