کد مطلب: 24395 تعداد بازدید: ۲۴۰

باید هدف از مطالعه گره گشایی از مشکلات جامعه و اندیشه انسان ها باشد

باید هدف از مطالعه گره گشایی از مشکلات جامعه و اندیشه انسان ها باشد

یکشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۲:۴۴
نشست پژوهشی سیر مطالعاتی با موضوع روش‌های مطالعه با حضور حسین اربابون از اساتید حوزه در جمع طلاب مؤسسه آموزش عالی حوزوی و مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان برگزار شد.

اربابون گفت: باید هدف از مطالعه این باشد که گره‌ای از مشکلات جامعه و اندیشه انسان‌ها گشوده شود.

وی ابراز کرد: مطالعه کردن همانند مطالعه روزنامه و مجله نیست بلکه نیاز به مقدمات و شروطی دارد. مانند؛ علاقه و ایجاد علاقه‌مندی به موضوع مورد مطالعه، مطالعه اجمالی و درگیرشدن با موضوع که تبدیل به مسئله شود، حریص شدن برای حل موضوع.

استاد حوزه از دیگر شروط یک مطالعه مفید را پیش مطالعه و پیش خوانی و ارتباط برقرار کردن بین مطالب و سرفصل‌ها، دقیق خوانی، پرهیز از تکرارخوانی در مطالعه، تفکر بعد از خواندن مطالب و کسب علم حضوری، خلاصه‌نویسی مطالب، تقسیم بندی و چارت بندی مطالب و حفظ کردن مطالب معرفی کرد.

اربابون افزود: باید مواظب بود تحلیل و پردازش اطلاعات ضعیف نشود. زیرا برای حوزه‌های علمیه که باید مولد و تولیدکننده مطالب علمی باشند، قدرت تحلیل نداشتن طلاب آسیب بزرگی است.

وی در پایان اذعان کرد: انسان‌ها زمانی مطالب علمی را درک می‌کنند که ایمان به خدا داشته باشند. زیرا منشأ حقیقت خداست و حق، مطلق است. بنابراین برای رسیدن و کسب حقیقت باید به خدا ایمان داشت و تزکیه نفس را به طور جدی مورد توجه قرار داد که این امر در یادگیری بسیار مؤثرست