کد مطلب: 24359 تعداد بازدید: ۲۴۶

برگزاری جلسه اخلاق عمومی در مدرسه علمیه سعدیه رامیان

برگزاری جلسه اخلاق عمومی در مدرسه علمیه سعدیه رامیان

شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۶:۱۲
مدرسه علمیه سعدیه رامیان درس اخلاق عمومی را با حضور امام جمعه این شهر در جمع اساتید و طلاب برگزار کرد

حجت الاسلام والمسلمین حسین طاهری عنوان کرد: بر انسان دو حق است؛ حق الله و حق الناس که خداوند نسبت به حق الله بسیار بر انسان آسان گرفته است.

وی با توجه به این آیه قرآن «ای کسانی که به خودتان ظلم کرده اید ناامید نشوید خداوند همه را می بخشد.» تصریح کرد: خداوند رحمانیت و غفاریت خود را به بندگان خویش اعلام می دارد. مثل ساقط شدن روزه واجب برای کسی که برایش ضرر دارد یا نشسته و خوابیده نماز خواندن کسی که نمی تواند ایستاده نماز بخواند و سایر موارد دیگر که نشان از غفار و رئوف بودن خداوند نسبت به حق خویش است.

امام جمعه رامیان به دومین حق انسان که حق الناس است، اشاره کرد و گفت: علی رغم غفار و رئوف بودن خداوند نسبت به حق خویش، ولی نسبت به حق الناس بسیار سخت گیر می باشد.

حجت الإسلام طاهری با اشاره به حدیث «والناس عیال الله والله غیور لعیاله» تصریح کرد: از آنجایی که حریم انسان مومن، جان، مال و آبروی اوست باید مورد توجه دیگران باشد. چرا که با خطر افتادن هر یک از این حریم ها، انسان مؤمن ضررهای زیادی متحمل می شود.

وی تاکید کرد: اگر چه دین اسلام اجازه نمی دهد به هیچ یک از حریم های سه گانه مومن تجاوز شود، ولی انسان نیز در مرحله اول باید توجه کامل به اخلاق، اعمال و رفتار خود داشته باشد تا در معرض خطر قرار نگیرد.