کد مطلب: 24206 تعداد بازدید: ۲۵۶

از ارزش‎هاي اخلاقي براي كمال ايمان، راضي بودن به قضاي الهي و تسليم محض خدا بودن است

از ارزش‎هاي اخلاقي براي كمال ايمان، راضي بودن به قضاي الهي و تسليم محض خدا بودن است

یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۱:۳۳
مؤسسه آموزش عالی و مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان مراسم جشن میلاد حضرت زینب(س) را در جمع طلاب این مدرسه برگزار کرد.

زهرا نجفی نژاد مشاور و استاد این مدرسه به بحث پیرامون فضایل و ویژگی های حضرت زینب(س) پرداخت و گفت: حضرت زینب(س) به دلیل عمر کوتاه مادرش با اینکه درک زیادی از حیات حضرت فاطمه زهرا(س) نبرد ولی تمام فضایل و مصایبی که بر مادر گذشت را به ارث برد. در باب بندگی و عبادت این بانوی همام همین بس که هیچ مصیبت و مسئله ای او را از عبادت و تهجد شبانه باز نداشت.

وی ابراز داشت: نقش حساس حضرت زينب(س) در حوادث و وقايع پس از روز عاشورا بسيار مهم است. رسالت عظيم حضرت زينب(س) پس از فاجعه ي كربلا آغاز شد كه در راستاي حفظ و زنده نگهداشتن قیام عاشورا بود.

مشاور مدرسه با بیان این که یکى از عوامل مهم و تأثیرگذار در شکل‏گیرى شخصیت افراد «نام‏» آنهاست، تصریح کرد: حضرت زینب(س) به عنوان زینت پدر "زین أب" نامیده شد. امام علی(ع) خود زینت اهل عالَم است حال زینب(س) زینت امیرمومنان(ع) معرفی می شود و این نشان از عظمت و بزرگی مقام و منزلت این بانوی بزرگوار است.

نجفی نژاد خاطرنشان کرد: از ارزشهاي اخلاقي براي كمال ايمان و شرافت انسان، راضي بودن به قضاي الهي و تسليم محض بودن در مقابل شدايد، بلاها و گرفتاريهاي ناخواسته زندگي است. مقام رضایت و تسلیم حضرت زینب(س) در برابر مصایب و مشکلات بر کسی پوشیده نیست. ایشان در طول عمر خود تسليم محض خدا بود.

وی با تأکید بر لزوم الگوپذیری از حضرت زینب(س) گفت: شما طلاب علوم دینی در رسیدن به قله کمالات باید با شناخت سیره ائمه معصوم و حضرت زینب(س) و عمل به آن بتوانید مسیر را به خوبی طی نمایید و به سعادت دست یابید.

استاد حوزه اظهار کرد: آیات سوره عصر بر لزوم خودسازی سفارش نموده است. بر همین اساس در مسیر بندگی ابتدا باید به خودسازی و تزکیه پرداخت و بعد از شناخت و عمل درست به آموزه های اسلام، بتوانیم موجب هدایت دیگران نیز شویم.

نجفی نژاد در پاسخ به این سوال که چگونه بدانیم خدا از ما راضی است توضیح داد: اگر بنده ای بخواهد بداند که خداوند از او راضی است یا نه، باید سه فضیلت شکر آگاهانه، ذکر و توجه دائمی به خداوند و محبت الهی را با خود به همراه داشته باشد.