کد مطلب: 24014 تعداد بازدید: ۳۵۵

خداترسی، مدارا و حلم انسان را در زندگی فردی و اجتماعی به رستگاری می رساند

خداترسی، مدارا و حلم انسان را در زندگی فردی و اجتماعی به رستگاری می رساند

یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۹:۲۷
هاجر هاشمی استاد حوزه در نشست تربیتی در جمع طلاب این مدرسه گفت: یکی از آداب مهم شریعت اسلامی نصیحت کردن و اندرز دادن مردم به نیکی است که خود دارای آداب خاصی می باشد

وی ادامه داد: در قران کریم نیز خداوند متعال می فرمایند: "فَذَکرِّ إِن نَّفَعَتِ الذِّکرَی" «هرگاه پند و اندرز سودمند واقع شود پند و اندرز بده»، این یک امر طبیعی است که آدمی دچار نسیان و فراموشی می گردد. در این مواقع است که نیاز به نصیحت و تذکر دارد.

هاشمی با بیان روایتی از امام صادق (ع) بر لزوم کسب سه فضیلت اخلاقی تاکید نمود و افزود: سـه چیز است که اگر در انسان نباشد انسان به جایی نمی رسد. آن سه چیز عبارت است از؛ ورع و خداترسی، مدارا و حلم . رعایت این سه خصلت انسان را در زندگی فردی و اجتماعی به رستگاری می رساند.

وی خاطر نشان کرد: در حیطه اخلاق و حسن سلوک و محبت پیامبر مکرم اسلام همین بس که تفاوتی میان کافر و مسلمان، دوست و دشمن و خویش و بیگانه وجود نداشت و با همه رعایت اخلاق و ادب می نمود.

استاد حوزه خطاب به طلاب گفت: اهل تقوا و پاکدامنی باشید، به درس و مطالعه عمیق و مطلوب اهمیت دهید و کمک و توجه به خانواده و هم نوع را فرموش نکنید.