کد مطلب: 22894 تعداد بازدید: ۲۷۵

متخلق شدن به فضیلت ادب، باعث افزایش علم از سوی خدا می شود

متخلق شدن به فضیلت ادب، باعث افزایش علم از سوی خدا می شود

شنبه ۱۹ دى ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۲:۰۳
نشست تربیتی با حضور زهرا علاءالدین معاون فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان در جمع طلاب سطح دو و سه برگزار شد.

علاءالدین با استناد به کلامی از امیرمومنان علی(ع) که معيار ارزش انسان را علم و ادب معرفي مي نمايند، بیان داشت: علم و ادب بهاي وجود انسان است. باید تلاش کرد تا اين بها را به دست آورد؛ زيرا هر چه دانش و ادب انسان بيشتر شود، قدر و بهاي وجودي او نیز افزايش پيدا مي‌کند. با علم به سوي پرودگار هدايت مي شود و با ادب مى‏تواند بطور پسنديده خدمت نماید.

وی  افزود: انسان در مسیر بندگی هم به علم نیاز دارد و هم به ادب. چرا که علم حافظ دین و ادب حافظ عقل است. جامعه کنونی ما به هر دو (علم و ادب) نیاز دارد. اگر صرف اخلاقیات را بیاموزید، نمی توانید مدافع دین باشید و اگر عالِم شوید و اخلاقیات را فراموش کنید، نمی توانید مروج خوبی باشید.

معاون فرهنگی این مدرسه خاطر نشان کرد: ادب صورت عقل است، آنچه باعث تشخیص بدی از خوبی می شود عقل ماست.کسانیکه به فضیلت ادب متخلق شوند خداوند گنجایش علمی آنان را افزایش می دهد ولی افرادی که علم می آموزند و رعایت ادب ندارند علم از آنان سلب خواهد شد.

علاءالدین خطاب به طلاب گفت: لازمه این که شما در حوزه بتوانید در کنار هم مطلوب ترین استفاده را بکنید آن است که همه با هم همکاری داشته باشید و هر آنچه برای خود  دوست می دارید برای دیگران نیز دوست بدارید.

در ادامه معاون فرهنگی این مدرسه به سوالات طلاب پاسخ داد.