کد مطلب: 22657 تعداد بازدید: ۲۸۷

بهترین راهکار عملی برای نزدیکی به سبک زندگی مهدوی ...

بهترین راهکار عملی برای نزدیکی به سبک زندگی مهدوی ...

پنجشنبه ۱۰ دى ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۸:۳۱
امام جمعه شهر انبارالوم در جلسه اخلاق عمومی مدرسه علمیه صدیقه طاهره(س) انبارالوم پیرامون سبک زندگی منتظر سخن گفت.

حجت الاسلام محمد شیخی با استناد به کلام امام علی(ع) عنوان کرد: استواری دین به چهار چیز است؛ عالمی که نطق کند و به علم خودش هم عمل کند، غنی و ثروتمندی که از زیادی مالش به اهل دین بخل نورزد، فقیری که آخرتش را به دنیایش نفروشد و جاهلی که از طلب علم تکبر نکند.

وی بیان داشت: طلبه باید اهل عمل باشد و گرنه نمی تواند تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال؛ حجاب خواهران طلبه باید درحد اعلی رعایت شود تا دیگران در حد معمولی تر رعایت کنند. طلبه بودن یک نعمت است. طلبه اگر طلبگی اش را رعایت نکند و قدرش را نداند از او گرفته می شود.

امام جمعه شهر انبارالوم ابراز کرد: اگر زمینه سازی برای ظهور حضرت مهدی(عج) در اولویت اهداف زندگی انسان مسلمان شیعه مذهب قرار گیرد و با علم و معرفت نیز همراه باشد؛ علایق، گرایش ها و عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع  این هدف مقدس، اهداف جزئی تر زندگی را دوباره تعریف می کند و بر این اساس سبک خاصی از زندگی شکل می گیرد.

 حجت الإسلام شیخی افزود: کسی که به تکالیف دینی تنها از آن جهت بنگرد که در دین به رعایت آن دستور داده شده است، با کسی که وظایف دینی را به مثابه خشت هایی می داند که در هر لحظه بنای رفیع ظهور را تکمیل می کند، این دو نگاه از نظر انگیزشی در یک سطح نیستند.

وی در ادامه با اشاره به کلامی از امام صادق(ع) درباره منتظرین امام زمان(عج) افزود:امام زمان(عج) عین الله و سرچشمه زندگی است. بهترین راهکار عملی برای برقراری ارتباط با این سرچشمه زندگی و نزدیکی به سبک زندگی مهدوی، ادب حضور است. یعنی خود را در محضر حضرت ببینیم و مطیع محض در ولایت و امامت بشویم. در این جهت بهترین الگو حضرت ابوالفضل(ع) است که چطور با امام زمانش یعنی امام حسین(ع) پیوندی برقرار کرد. ایشان سراسر عشق، معرفت و ادب بود.

امام جمعه این شهر در ادامه وظایف منتظران در عصر غیبت را عنوان کرد و گفت: شناخت حجت خدا و امام زمان(ع) یکی از آن وظایف است. در این راستا، مهم ترین وظیفه یک فرد منتظر، تلاش براى کسب معرفت نسبت به وجود مقدس امام زمان(ع) است. چرا که انسان بدون شناخت امام و منزلت او نمى تواند وظیفه ى خود را در رابطه ى با او تشخیص دهد.

حجت الإسلام شیخی خاطرنشان کرد:تلاش براى برطرف کردن مفاسد اجتماعى از طریق امر به معروف و نهى از منکر و اهتمام براى تربیت نسل مهذّب و کارا و خلاصه آماده سازى زمینه براى ظهور امام زمان(عج) یکى از وظایف منتظر واقعى است. چون تا زمینه ى ظهور فراهم نگردد امکان ظهور امام زمان (عج) میسر نخواهد شد.

وی تهذیب نفس و کسب فضایل اخلاقى (خود سازى فردى)، توبه از گناهان، صدقه دادن و دعا براى سلامتى حضرت، اطاعت و پیروى از نائبان حضرت و مجتهدین جامع الشرایط و نیز کسب آمادگى هاى فکرى و فرهنگى و نظامى براى یارى امام زمان(ع) را از دیگر ویژگی های منتظرین حضرت عنوان کرد.

امام جمعه شهر انبار الوم در پایان گفت: امیدواریم ما نیز بتوانیم به طوری در زندگی رفتار و عمل کنیم که امام زمان از ما راضی باشد و از منتظران واقعی آن حضرت باشیم.