کد مطلب: 22532 تعداد بازدید: ۲۴۹

یک میلیارد نفر در جهان از کمبود ویتامین D رنج می برند

یک میلیارد نفر در جهان از کمبود ویتامین D رنج می برند

شنبه ۵ دى ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۸:۱۸
مدرسه علمیه سعدیه رامیان جهت ارتقاء سطح علمی طلاب در راستای افزایش سلامتی‏، نشست بهداشتی با موضوع بررسی عوامل کمبود ویتامینD و راه های پیشگیری آن با حضور دکتر صدیقه بای برگزار کرد.

صدیقه بای گفت: با توجه به این که 90 درصد ویتامین Dبدن می تواند از نور خورشید تامین شود ولی به خاطر استفاده کمتر از نور آفتاب، یک میلیارد نفر در جهان از کمبود ویتامین Dرنج می برند.

وی افزود: عواملی مانند شب کار بودن افراد، استفاده از کرم های ضد آفتاب، آلودگی هوا که جلوی طول موج خورشید را می گیرد و مانع از رسیدن نور مستقیم خورشید به بدن انسان می شود و فقیر بودن سبد غذایی افراد از ویتامین D، باعث کمبود این ویتامین در بدن انسان می شود.

این دکتر از علائم کمبود ویتامین Dرا نرمی استخوان و پرانتزی شدن پاها برشمرد و تصریح کرد: بُروز بیماری های قلبی و عروقی و عضلانی و دیابت نوع 2 با کمبود ویتامین Dمرتبط هستند.

بای اذعان کرد: یکی از سیاست های دولت در جهت جلوگیری از کمبود ویتامین Dو عوارض آن در افراد، توزیع رایگان قطره مولتی ویتامین برای نوزادان از شش ماهگی تا دو سالگی می باشد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به این که  نوزادان و افراد سالمند در معرض کمبود ویتامین Dهستند جذب ویتامین Dدر افراد تا سن 30 سالگی می باشد. به همین منظور دریافت ویتامین Dدر همه مقاطع سنی باید باشد.

دکتر بای در پایان راه تشخیص کمبود ویتامین Dرا علاوه بر موارد ذکر شده، انجام آزمایش بیان کرد و به سوالات افراد در خصوص ویتامینDپاسخ گفت.