کد مطلب: 22524 تعداد بازدید: ۲۹۶

نشست علمی حضرت زینب س و مدیریت زمان

نشست علمی حضرت زینب س و مدیریت زمان

سه شنبه ۱ دى ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۲:۳۲
نشست علمی با موضوع حضرت زینب س و مدیریت زمان در جمع طلاب موسسه آموزش عالی حوزوی و مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان برگزار شد .

زهرا علاءالدین معاون فرهنگی مدرسه علمیه الزهراء گرگان در جمع طلاب این مدرسه گفت: حضرت زینب کبری(س) مصداق بارز تسلیم امر خداست که صبرشان نیز از این امر تجلی می یابد

علاءالدین بیان داشت: به لحاظ روانشناسی، شخصیت هر کسی با سه چیز شکل می‌گیرد: محیط، وراثت، تربیت. این مثلث سه ضلعی شخصیت انسان را می‌سازد.

وی تصریح کرد: اگر این مثلث سه ضلعی را در زندگی زینب کبری(س) بررسی کنیم، اینگونه است که از نظر وراثت پدری چون امیرالمومنین علی(ع)، مادری چون زهرای مرضیه(س) افتخار عالم بشریت را دارد. به لحاظ محیط هم محیطی که ایشان در آن قرار داشتند، محیط وحی بود. محیطی که به روایت‌های مختلف پیامبر(ص) به در این خانه می‌آمد و می فرمودند: السلام علیک یا اهل البیت!

معاون فرهنگی این مدرسه ادامه داد: به لحاظ تربیت نیز ایشان مدتی زیر نظر پیامبر(ص) و نیز مدتی زیر نظر امیرالمؤمنین(ع) و برادرانش بود. زینب در چنین خانواده‌ای و در دامن چنین مادری رشد کرد. مادری که دختر خود را از کودکی برای صحنه‌های مختلف آماده کرده ‌است.

علاءالدین افزود: کمال انسان در این مثلث سه ضلعی نهفته است، به طوری که اگر هر سه ضلع (وراثت، تربیت و محیط) کامل باشد به طریق اولی این انسان، انسان کاملی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اگر خواهان رسیدن به کمال و سعادت هستید، در انتخاب همسر دقت نمایید. چرا که وراثت نقش بسیاری در این امر دارد. اگر خواهان نسل خوب و صالح هستید باید در این راه تلاش نمایید. این تلاش مستلزم تربیت صحیح فرزندان و فراهم نمودن محیط سالم و آرام برای رشد و تعالی است.

استاد این حوزه در بخش دیگری از سخنان خود با استناد به روایتی از پیامبر(ص) خاطر نشان نمود: با ارزش ترین چیز نزد خداوند این است که انسان تسلیم امر الهی باشد. حضرت زینب کبری(س) مصداق بارز تسلیم امر خداست که صبرشان نیز از این امر تجلی می یابد.

وی خطاب به طلاب این مدرسه تأکید نمود: نعمت حضور خود را در حوزه نباید اندک شمارید. شکرگزاری در برابر این نعمت شما را در ادامه مسیر موفق خواهد نمود. البته شکری که از قالب زبانی خارج شود و در عرصه عمل در آید. تلاش کنید تا با فهم دقیق آموزه های دین بتوانید مروج خوبی در جامعه باشید.

علاءالدین در پایان با بیان اقسام زیبایی در ذیل کلام حضرت زینب(س) "مارایت الا جمیلا" بیان داشت: نگاه زیبایی که زینب کبری(س) به قضایا دارند زیبایی معنوی است. در واقع زینب(س) زینت عبادت و تسلیم و نیز زینت زیبایی معنوی است.