کد مطلب: 21886 تعداد بازدید: ۲۹۲

نیاز در بازآفرینی معارف و مفاهیم دینی بیشتر از تولید علم است

نیاز در بازآفرینی معارف و مفاهیم دینی بیشتر از تولید علم است

سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۴:۵۰
اختتامیه دومین نمایشگاه کتاب حوزه های علمیه خواهران با حضور معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران در گرگان برگزار شد.

حجت الإسلام والمسلمین حصاری در این جلسه که مهمانان کشوری و استانی نیز حضور داشتند، گفت: رسالت حفاظت و انتقال ترویج معارف اهل بیت(علیهم السلام) نسل به نسل به عهده حوزویان گذاشته شده است. کسانی که در هر مقطع زمانی به حوزه گرویده می شوند، بر اساس تصادف نیست بلکه صلاحیتی واقعی پیشتوانه آن بوده است. و این چیز کم بهایی نیست باید قدر و ارزش آن را دانست.

وی سه نکته را در این باره عنوان کرد و گفت: باید با مجاهدت علمی به شناخت این رسالت بزرگ پرداخته، سپس جامعه امروز و نیازهای هایش و بار بر زمین مانده در راستای رسالت دینی را بشناسیم. در صورت توجه به این سه نکته و با نگاه به توانایی ها و قابلیت ها می توان آنها را به فعلیت رساند و گامی در راستای این رسالت برداشت.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران ضمن برشمردن توانمندی های طلاب خواهر در زمینه آثار علمی پژوهشی افزود: در تحقیقات میدانی و پژوهش های پیمایشی، انگیزه خواهران بسیار زیاد است. و از آن جایی که موضوعات تحقیقی مورد نیاز جامعه بوده، از سوی استانداری های استان ها مورد استقبال قرار گرفته است. این به معنای دامنه نفوذ حوزه های خواهران از محدوده حوزه و مدرسه به سطوح استانی و بعضاً کشوری است.

حجت الإسلام حصاری بیان داشت: واقعیت امروز جامعه ما و جامعه جهانی نشان دهنده رویکرد و عطف بسیار بالای دوست و دشمن به مکتب اهل بیت است (ماذا یؤید هذا الدّین برجل فاجر). فعالیت های فراوان دشمنان باعث شده خیز عظیمی که قصد شناخت دین را دارند، پیدا شوند. این ارزشمندی دین اسلام را می رساند.

وی توضیح داد: زمانی دشمن قصد محو کردن دین و مظاهر دینی را از صحنه اجتماع داشت اما با عنایت الهی و رهبری امام خمینی(ره) انقلابی شکل گرفت که نشان داد نه تنها دین از بین نرفته بلکه در یک نقطه جغرافیایی بسیار مهم که بزرگ ترین پایگاه خارجی آمریکا بود، توانست یک حرکت سیاسی بزرگ و مهم را شکل دهد و باعث احیاء دینداری شود.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران گفت: دشمن با تمام قدرت به صحنه آمده و طالبان و داعش را در سراسر جهان به وجود آوردند تا از آنان نسخه بدل از دینداری درست کنند و دینداری اصلی را برای قشر جوان امروز، برای علاقمندان به اسلام و برای جامعه جهانی گم کنند. در حالی که وضع جهان اسلام آن طوری نیست که دشمن اعلام می کند.

حجت الإسلام حصاری اظهار کرد: وسط این جبهه مهمی که اتفاق افتاده وظیفه ما که متعلق و متدین به مکتب اهل بیت هستیم، تلاش برای تبلیغ و بازشناسی این مکتب نورانی است. به هر شیوه ای که امکان پذیر است و به هر اندازه که در توان است.با دلگرمی، امیدواری و عشقی که در این راه دارید، به مجاهدت علمی، فرهنگی و دینی خود بپردازید.

وی ضمن گرامیداشت هفته بسیج افزود: امروزه بسیجی بودن و جبهه و جنگ در انجام مسائل علمی تحقیقی است. خواهران به شرایط عصر و زمان خود توجه داشته باشند. انبوه مسائلی که امروز برای مخاطبین کشور خود و یا مخاطبین جهانی بوجود می آید، اقتضائش پاسخگویی به این مسائل و نیز بازآفرینی معارف و مفاهیم دینیِ متناسب با نیاز و ذائقه جهان امروز می باشد.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران تصریح کرد: بازآفرینی معارف و مفاهیم دینی به این معناست که تحقیقاتی که در گذشته انجام شده را با زاویه نگاه و ادبیات گفتار جدید متناسب با سطح درک و فهم جامعه امروزی در نظر گرفت. چرا که کتاب ها و تحقیقات گذشته پاسخگوی نوع نیاز جامعه کنونی نیست. نیاز در این بازآفرینی بیشتر از تولید علم است. با توجه به برنامه های فراهم شده امیدواریم شاهد یک نهضت علمی پژوهشی در حوزه های علمیه باشیم.

گفتنی است در پایان این برنامه از برترین های علمی پژوهشی که دارای رتبه کشوری بودند تقدیر به عمل آمد. و همچنین حجت الإسلام حصاری ضمن بازدید از کتابخانه مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان در روند فعالیت های کتابخانه های مدارس استان قرار گرفت.