کد مطلب: 21496 تعداد بازدید: ۲۵۶

آسیب شناسی فضای مجازی

آسیب شناسی فضای مجازی و آشنایی با منابع دیجیتال

شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۸:۳۹
نشست پژوهشی با عنوان "آسیب شناسی فضای مجازی و آشنایی با منابع دیجیتال" در جمع طلاب موسسه آموزش عالی و مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان برگزار شد.

مدیر ساماندهی و نظارت مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان گفت: امروزه از جمله مباحثی که با آن مواجه هستیم شبکه های اجتماعی و نحوه استفاده از آن است که آثار مثبت و منفی زیادی را به دنبال دارد.

سیده نفیسه حسینی واعظ افزود: وابستگی روز افزون مخاطبان به شبکه‌ های اجتماعی و صرف زمان‌ های طولانی در شبکه ‌های اجتماعی، نوعی از اعتیاد اینترنتی را به وجود آورده است. به طوری که افراد خانواده هر کدام درگیر راه‌های برقراری ارتباطات بیشتر در فضای مجازی هستند و این عمل ارتباط افراد خانواده را روز به روز کمتر می‌کند. به لحاظ جامعه پزشکی نیز میزان اثرگزاری امواج در سیستم هورمونی بدن بسیار خطرساز می باشد. 

وی اظهار داشت: دشمنان اسلام ضمن اینکه از فضای مجازی برای ایجاد شبهه پراکنی علیه دین مبین اسلام استفاده می کنند، همچنین برای رسیدن به مقاصد سوء خود بسیاری از شبکه ها را به طور رایگان در اختیار مخاطبین قرار می دهند. لذا شناخت این شبهات و دفاع از دین بر عهده ماست.

این استاد حوزه با بیان اینکه شناخت شبکه های مجازی بر همه ما لازم است، ادامه داد: صرف نظر از آسیب های بسیاری که این شبکه ها دارند اما امکانات و مزایای بسیاری نیز به همراه دارند که می توان به راحتی جهت کسب علم و تقوی، تبلیغ اسلام و رشد و پیشرفت جامعه از آن بهترین استفاده ها را نمود.

حسینی واعظ ضمن اعلام آدرس های متعدد اینترنتی از کتابخانه های مختلف خاطر نشان کرد: از جمله امکانات بسیار مطلوب و مفید فضاهای مجازی، استفاده از کتابخانه های دیجیتالی است که جهت تسریع در هزینه و وقت می توان به راحتی از آن در مسیر علم و تحقیق و پژوهش استفاده کرد.