کد مطلب: 21495 تعداد بازدید: ۲۶۱

رسیدن به معرفت حسینی

رسیدن به معرفت حسینی

شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۵:۱۷
مدیر موسسه آموزش عالی و مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان گفت: رسیدن به معرفت حسینی، درک سبک حسینی، خداشناسی امام حسین(ع) و گریه بر امام حسین(ع)، از رزق های معنوی محرم به شمار می آید.

میرکریمی در اردوی نیم روزه که با حضور تعداد کثیری از طلاب این موسسه و مدرسه برگزار شد، بیان داشت: خداوند فرصت های بسیاری در اختیار انسان قرار داده است تا با درک این فرصت ها از رزق معنوی بهره مند شوند. برخی زمان های خاص همچون سحرگاه روز جمعه، وقت نماز جماعت و....هست که در آن زمان رزق ‌خاصی منتشر می‌شود. در این اوقات درهای رحمت خدا باز است و رحمت خاصه خدا شامل انسان می شود.

وی در راستای اهمیت و جایگاه نماز جماعت به عنوان یکی از ارزاق معنوی بیان داشت: نماز جماعت حکم آب کر را دارد. همانطور که شیء نجس با آب کر پاک می شود، انسان آلوده هم با شرکت در نماز جماعت نه تنها دیگران را آلوده نمی کند بلکه خود نیز پاک خواهد شد.

مدیر این موسسه و مدرسه با استناد به کلام یکی از بزرگان "در صف نماز جماعت همه یکی می شوند، همه با هم رکوع و سجده می روند.. هر انسانی دارای یک صفت از صفات الهی است و متصف به خیری است. لذا وقتی در کنار هم قرار می گیرند کامل می شوند." تأکید کرد: باید تلاش کنیم تا بتوانیم خودمان را به رزق‌های خاص برسانیم.

میرکریمی افزود: ماه محرم هم از جمله فرصت هایی است که خداوند توجه و عنایت خاصی به بندگان خود دارد. در واقع ماهی است که خدای متعال روزی خاصی را در آن قرار داده است که در غیر ماه محرم این روزی‌ها تقسیم نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در هر روز از این ماه باید توجه و اهتمام بر اعمال خاص آن داشته باشیم، تصریح کرد: ممکن است در ایام دیگر توفیق کسب بهره معنوی حاصل نگردد. پس باید خود را در معرض رزق های محرم قرار دهیم و مواظب باشیم فرصت‌ها از دست نرود.

این استاد حوزه ادامه داد: از جمله رزق های معنوی محرم، گریه بر امام حسین(ع) و رسیدن به معرفت حسینی است. درک سبک حسینی و خداشناسی امام حسین(ع) از جمله وظایفی است که در این ماه بسیار تاکید شده است تا بتوانیم با کسب این معرفت به رزق معنوی این ماه دست یابیم. 

میرکریمی خاطر نشان کرد: ماه محرم باب الحسین(ع) است. این ماه، ماه استغفار، توبه و آمرزش است. ماه گناه زدایی است.

وی با تأکید بر توسل قرار دادن امام حسین(ع) در ماه محرم ابراز داشت: در روایات وارد است که گناه مانع کار خیر می شود. لذا باید در این ماه سعی کنیم گناه را از خود دور سازیم و از باب الحسین(ع) ورود پیدا کرده و از خداوند طلب آمرزش کنیم. چرا که امام حسین(ع) در نزد خداوند متعال دارای منزلت و آبروست و باید با توسل به ایشان مورد آمرزش الهی قرار گیریم. همچون"حر بن یزید ریاحی" که گذشته خود را از راه حسین(ع) ترمیم نمود و مورد آمرزش قرار گرفت.