کد مطلب: 21492 تعداد بازدید: ۳۳۳

به جای بیان شورانگیز مساله عاشورا، بیان شعور انگیز مساله عاشورا را مطرح کنید

به جای بیان شورانگیز مساله عاشورا، بیان شعور انگیز مساله عاشورا را مطرح کنید

شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۲:۱۳
رئیس کل سازمان تبلیغات اسلامی کشور گفت: یکی از وظایف روحانیون به عنوان افرادی که در سطح حوزه و در مسیر دین قرار گرفتند، تبیین مساله عاشورا است.

حجه الاسلام والمسلمین ثنایی در مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان ابا عبدا... الحسین(ع) که در مدرسه علمیه الزهراء(س)گنبد برگزار شد، گفت: یکی از وظایف روحانیون به عنوان افرادی که در سطح حوزه و در مسیر دین قرار گرفتند، تبیین مساله عاشورا است. از این رو، باید به جای بیان شورانگیز مساله عاشورا، بیان شعور انگیز مساله عاشورا را برای مردم مطرح کرد.

وی با بیان اینکه عرصه محرم با بقیه عرصه ها تفاوت دارد، تصریح کرد: اگرچه همه اهل بیت برای ما نور واحدند اما در برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع) با اینکه 1300 سال از واقعه عاشورا می گذرد، شور و گرمای بیشتری نمایان است. همانطور که پیامبر اسلام(ص) فرمود: در شهادت امام حسین(ع) حرارتی در دلهای مردم پدید می آید که خاموش شدنی نیست.

رئیس کل سازمان تبلیغات اسلامی کشور افزود: در اکثر جلسات عزاداری امام حسین(ع)ذکر تاریخ و گریه مردم جلوه گر است. اما این بستر اشک، باید بر مبنا و چشمه حقیقت بجوشد. هر جایی که این چشمه معرفت نجوشد، باعث ایجاد انحراف می شود.

حجه الاسلام ثنایی ادامه داد: اگرچه بعد از حادثه عاشورا، انقلاب ها و جنبش های مختلفی با هدف خونخواهی امام حسین (ع) اتفاق افتاد؛ اما هیچکدام نتوانستند انقلاب واقعی را به منصه ظهور برسانند.

 وی با بیان اینکه از منظر ما انقلاب واقعی توسط امام زمان اتفاق می افتد، افزود: براساس آیات قران هر کسی که مظلوم شهید و کشته شود، ولیِّ دم او حق انتقام گرفتنش را دارند. منتقم خون امام حسین(ع) نیز، امام زمان(عج) می باشند. در زیارت عاشورا منظور از "سلام بر ثارالله"، سلام بر کسی است که انتقامش را خداوند می گیرد.

رئیس کل سازمان تبلیغات اسلامی کشور تأکید داشت: به زیارت عاشورا نگاه سطحی و غیر عمیق نداشته باشید. چون زیارت عاشورا حدیث قدسی و دنیایی از معارف است که در آن بحث تولی و تبری نیز آمده است. ائمه بزرگوار در طول تاریخ اهداف و ماموریت شان را در قالب دعا و زیارت به مردم تبیین می کردند. مثل زیارت عاشورا، صحیفه سجادیه.